biskup
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
6 lutego

Życiorys św. Wedasta
Święty Wedast urodził się około 453 roku pod Limoges (Francja). Po opuszczeniu domu rodzinnego udał się w pobliże Toul. Tam przyjął święcenia kapłańskie i chciał wieść życie jako pustelnik.
W tym czasie król Chlodwig I pokonał Niemców przypisując zwycięstwo wezwaniu chrześcijańskiego Boga wielbionego przez jego żonę Klotyldę. Król udał się do Reims, gdzie przyjął chrzest z rąk św. Remigiusza. W Toul poprosił o księdza, który by z nim pojechał i po drodze pouczył go o chrzcie. Biskup przedstawił mu Wedasta. Jak podaje tradycja po drodze Wedast pomodlił się za siedzącego na moście nad rzeką Aisne niewidomego żebraka, przywracając mu wzrok. Ten cud umocnił króla Chlodwiga w jego nowej wierze.
Około 500 roku Remigiusz konsekrował Wedasta na pierwszego biskupa Arras. Kiedy nowy pasterz przybył do miasta zastał je zdewastowane i splądrowane przez wandali. Katedra była przekształcona w niedźwiedzią jaskinię, a z innych miejsc poświęconych kultowi chrześcijańskiemu, pozostały tylko ruiny. Jednak ogromny wysiłek i wytrwałość Wedasta trwająca ponad czterdzieści lat zmieniły sytuację i w Arras został wybudowany kościół.
Według Guérina biskup Wedast szanował starszych, był życzliwy dla młodych i ojcowski wobec dzieci. Zmarł 6 lutego 540 roku. Pochowano go w kościele Najświętszej Marii Panny. W roku 667 relikwie przeniesiono do kaplicy św. Piotra, a pod koniec VII wieku do kościoła, który nazwano jego imieniem.
W ikonografii święty Wedast jest często przedstawiany z wilkiem, czasem z gęsią w pysku, Jest również przedstawiany z dzieckiem u jego stóp lub w towarzystwie niedźwiedzia.
Patronat
Święty Wedast jest patronem Arras, dzieci, dzieci zaczynających późno chodzić, niepełnosprawnych, wzywany przeciw chorobom oczu.
Modlitwa do św. Wedasta
Boże, Ty włączyłeś do grona świętych pasterzy świętego Wedasta, odznaczającego się wiarą, która zwycięża świat, i gorącą miłością ku Tobie, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy trwając w wierze i miłości, zasłużyli na udział w jego chwale. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.