biskup
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
24 października
Życiorys św. Antoniego Marii Klareta
Dzieciństwo i pierwsze lata młodzieńcze
Święty Antoni Maria Klaret (Claret) urodził się 23 grudnia 1807 roku w Sallent (Hiszpania). Był piątym z jedenaściorga dzieci katalońskiego tkacza. Jako młody chłopak uczęszczał do szkoły, ale musiał przerwać naukę by pomagać ojcu w tkactwie. W wieku 18 lat wyjechał do Barcelony by tam doskonalić się w swoim zawodzie. Równocześnie zapoznawał się ze sztuką drukarską, a w wolnym czasie uczył się języka łacińskiego i francuskiego. W ciągu kilku lat zrobił błyskotliwą karierę zawodową, a także uzbierał sporą fortunę grając na loterii. Zdrada wspólnika zaślepionego żądzą zysku przyczyniła się do głębokiego nawrócenia Antoniego.
Kapłan i misjonarz
W 1829 roku wstąpił do wyższego seminarium duchownego diecezji Vic i sześć lat później otrzymał święcenia kapłańskie. Jego pragnieniem było zostać misjonarzem. W tym celu udał się do Rzymu, by ofiarować swoją kapłańską posługę Kongregacji Rozpowszechniania Wiary na misjach wśród niewiernych. Wtedy też odbył rekolekcje w domu jezuitów. Przełożony poradził mu, by wstąpił do jego zakonu, aby łatwiej mógł wypełnić swoje misyjne powołanie. Wstąpił więc do nowicjatu tegoż zakonu w Roothan. Jednak ciężka choroba zmusiła Antoniego do opuszczenia nowicjatu i powrotu w rodzinne strony. Biskup mianował go wtedy misjonarzem diecezjalnym dla głoszenia nauk z okazji odpustów, rekolekcji czy misji. W latach 1842 – 1847 Antoni Maria Klaret przemierzył cała Katalonię głosząc Słowo Boże, zawsze chodząc pieszo, nie przyjmując pieniędzy, ani podarunków za swoją posługę.
Założyciel i biskup
W roku 1847 założył w Barcelonie istniejącą do dziś drukarnię i wydawnictwo katolickie. Dwa lata później utworzył Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy, dziś popularnie zwane klaretyni. Rok później został arcybiskupem Santiago i udał się na Kubę. Antoni wiele zmienił w życiu kubańskiego Kościoła i w dziele opieki nad biednymi. Te zmiany, jak to się zwykle dzieje, sprawiły, że zyskał sobie wielu wrogów. Czternaście razy organizowano zamachy na jego życie. Jeden z zamachowców nawet ciężko go zranił, bo Antoni nawrócił jego konkubinę.
Spowiednik i uczestnik soboru
W 1857 roku królowa Izabela II mianowała go swym spowiednikiem i wezwała na dwór do Madrytu. Zrezygnował wtedy ze stolicy biskupiej na Kubie. Godności, które sprawował, nie oderwały go jednak od pracy duszpasterskiej, pisarskiej i działalności dobroczynnej. Gdy w 1868 roku rewolucja wygnała rodzinę królewską z Hiszpanii, Antoni towarzyszył jej do Paryża, a potem udał się do Rzymu, gdzie wśród uczestników Soboru Watykańskiego I wyróżniał się jako jeden z największych zwolenników ogłoszonego wkrótce dogmatu o nieomylności papieża.
Organizator i pisarz
Poza klaretynami Antoni patronował też powstaniu żeńskiego Instytutu Apostolskiego Marii Niepokalanej, założył wiele bibliotek i powołał liczne domy wydawnicze, publikujące literaturę religijną. Utworzył też w Hiszpanii muzeum historii naturalnej i laboratorium naukowe. Sam też pisał. Jego katechizm Camino recto był najbardziej poczytną pozycją na hiszpańskim rynku wydawczym na przełomie XIX i XX wieku (220 wydań na przestrzeni jednego stulecia).
Powrót do domu Ojca
Antoni Maria Klaret zmarł rankiem 24 października 1870 roku w klasztorze cystersów w Fontfroide we Francji. Następnego dnia jego zwłoki przeniesiono do kościoła, gdzie wystawiono jej na widok publiczny. Pochowano go w grobie na przyklasztornym cmentarzu, gdyż nie otrzymano od władz cywilnych zgody na pochowanie Antoniego w krypcie kościoła. W pogrzebie uczestniczyło tylko trzech misjonarzy i trzech francuskich kapłanów. Na płycie nagrobnej umieszczono słowa papieża Grzegorza VII, który modlił się: Dilexi iustitiam, odivi iniquitatem, propterea morior in exilio (Ukochałem sprawiedliwość, znienawidziłem nieprawość, dlatego umieram na wygnaniu). Następnie relikwie Antoniego zostały przeniesione do Vic w Hiszpanii, gdzie są przechowywane do dziś.
Kult Antoniego Marii Klareta
Antoniego Marię Klareta beatyfikował 25 lutego 1934 roku papież Pius XI, a do grona świętych zaliczył go 7 maja 1950 roku papież Pius XII. Oto kilka słów z przemówienia Ojca Świętego: Święty Antoni Maria Klaret to wielka dusza, która łączyła w sobie kontrasty: ze swej natury skromny, wywyższony jednak w oczach świata. Niski wzrostem, ale wielkiego ducha. Niepozorny, ale zdolny wzbudzać podziw u monarchów tego świata. Mocnego charakteru, lecz i wielkiej łagodności […]. Stale stawiał siebie w Bożej obecności, nawet w najbardziej zajętych pracą chwilach. Oczerniany i podziwiany. Uwielbiany i prześladowany. W tym wszystkim jak łagodne światło jaśnieje jego pobożność do Matki Bożej.
W ikonografii święty Antoni Maria Klaret przedstawiany jest w stroju biskupa z regułą zakonu klaretynów w ręku. Jego atrybutem jest medalion na szyi, krzyż na kufrze podróżnym.
Patronat
Święty Antoni Maria Klaret jest patronem klaretynów, prasy katolickiej, tkaczy, kupców tekstylnych.
Myśli św. Antoniego Marii Klareta
„Serce Maryi jest dziś sercem żywym, bijącym i wyniesionym na najwyższe szczyty chwały […], jest tronem, z którego udziela się wszystkich łask i miłosierdzia.”
„Umartwienie bez modlitwy to ciało bez duszy, a modlitwa bez umartwienia to dusza bez ciała. Nie można oddzielać tych dwóch spraw. Nie można wyhodować róż modlitwy bez kolców umartwienia.”
„Tym, co najbardziej mnie poruszało i pobudzało, było czytanie Biblii, bez której nie potrafiłem się obejść. Pewnymi fragmentami byłem tak pochłonięty, że wydawało mi się, iż słyszę głos wypowiadający słowa, które właśnie czytałem.”
Modlitwa do św. Antoniego Marii Klareta
Panie, nasz Boże, który ustanowiłeś świętego Antoniego Marię Klareta założycielem naszego Zgromadzenia i napełniłeś go żarliwą miłością w trudach, oszczerstwach i cierpieniach; spraw, prosimy, abyśmy naśladując jego nauczanie i przykład świętego życia, zabiegali usilnie o zbawienie ludzi i wszędzie głosili Twoją chwałę. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Modlitwa o uzdrowienie z choroby nowotworowej
Święty Antoni Mario Klarecie, który w życiu ziemskim byłeś pocieszycielem chorych i strapionych. Prosimy Cię, abyś teraz, gdy cieszysz się chwałą nieba, spojrzał litościwie na …… (wymienia się imię chorej osoby) i za wstawiennictwem Niepokalanego Serca Maryi, wyprosił dla niej łaskę zdrowia, a dla nas, Jej matczyną opiekę w życiu doczesnym oraz Jej obecność w godzinie naszej śmierci. Amen.
Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…
Święty Antoni Mario Klarecie – módl się za nami.
Modlitwa apostolska św. Antoniego Marii Klareta
Boże mój i Ojcze! Spraw, abym Cię poznał, a przeze mnie inni Cię poznali; abym Cię kochał, a przeze mnie inni Cię kochali; abym Ci służył, a przeze mnie inni Ci służyli; abym Cię sławił, a przeze mnie wszystkie stworzenia Cię wychwalały. Spraw, Ojcze mój, aby wszyscy grzesznicy się nawrócili, i wszyscy sprawiedliwi wytrwali w łasce, abyśmy wszyscy osiągnęli chwałę wieczną. Amen.