męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
4 listopada
Życiorys św. Witalisa z Bolonii
Święty Witalis był niewolnikiem. Żył pod koniec III wieku w Bolonii. Jego pan, św. Agrykola, który był chrześcijaninem, darował mu wolność, udzielił mu wielu katechez i przygotował do chrztu. W tym czasie władzę objął cesarz Dioklecjan, który w chrześcijanach widział zagrożenie dla imperium i wydał przeciw nim edykty prześladowcze.
Witalis i Agrykola znaleźli się wśród pierwszych uwięzionych bolońskich chrześcijan. Cesarscy urzędnicy, wiedząc jak wielkim szacunkiem cieszy się Agrykola, chcieli złamać go najpierw. Nakazali więc legionistom, by wyciągnęli z tłumu zgromadzonych w amfiteatrze chrześcijan właśnie Witalista i poddali go torturom. Tak się stało, lecz Witalis mimo ogromnego bólu nie poddał się i do ostatnich chwil modlił się do Jezusa. Miało to miejsce około 304 roku.
Pod koniec IV wieku biskup Mediolanu, święty Ambroży, wydobył szczątki Witalisa i Agrykoli i wtedy ich kult upowszechnił się w całym chrześcijaństwie. W V stuleciu konsekrowano w Rzymie kościół pod wezwaniem męczenników Agrykoli i Witalisa. Martyrologium Romanum wspomina obu męczenników w dniu 4 listopada. Obecnie ich relikwie spoczywają w sarkofagach bazyliki w Bolonii. Relikwie św. Witalisa znajdują się także w kaplicy kościoła św. Franciszka na Nowym Mieście w Warszawie, gdzie trafiły w 1754 roku jako dar papieża Benedykta XIV. W Polsce istnieją również kościoły i parafie pod wezwaniem św. Witalisa, np. we Włocławku czy w Tuszynie.
Modlitwa do św. Witalisa z Bolonii
Wszechmogący, wieczny Boże, z Twoją pomocą święty Witalis aż do śmierci walczył w obronie wiary, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy z miłości ku Tobie cierpliwie znosili wszelkie przeciwności i ze wszystkich sił dążyli do Ciebie, bo Ty jesteś prawdziwym życiem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.