biskup
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
9 listopada
Życiorys św. Agrypina z Neapolu
Święty Agrypin jest postacią mało znaną. Tradycja podaje, że pochodził z Neapolu (Włochy) i był szóstym biskupem swego rodzinnego miasta. Żył i rządził diecezją w III wieku. W IX stuleciu autor Gesta episcoporum neapolitanorum opisując biskupów Neapolu napisał o nim krótką notatkę, która jednak nie zawiera znaczących szczegółów z życia świętego: Zakochany w swojej ojczyźnie, obrońca miasta, nigdy nie przestaje się modlić za nas, swoich sług. Wielce powiększył rzeszę tych, którzy szukali Pana, i zgromadził ich na łonie świętej Matki Kościoła.
Agrypin z Neapolu jako jeden z pierwszych bronił starożytnych zabytków miasta. Jego kult w Neapolu był bardzo żywy, na równi z kultem św. Januarego, mimo, że nie był męczennikiem.
Agrypin został pochowany w katakumbach św. Januarego. W 1774 roku kardynał Józef Spinelli, arcybiskup Neapolu, przeprowadził poszukiwania relikwii św. Agrypina. Odnalazł marmurową wazę z napisem: Nieznane relikwie, które uważa się za ciało świętego Agrypina. Dziś relikwie Agrypina z Neapolu spoczywają pod głównym ołtarzem katedry w Neapolu. Wspomnienie obchodzono zawsze 9 listopada.
Jak głosi legenda, za czasów papieża Jana XII Saraceni oblegli Neapol. Neapolitańczycy, nie mając żadnej pomocy ludzkiej, modlili się do swoich patronów, świętych Januarego i Agrypina. Święci sprawili, że największy saraceński statek zatonął, a pozostałe statki uciekły.
Patronat
Święty Agrypin z Neapolu jest patronem miasta Arzano (Włochy) i współpatronem Neapolu.
Modlitwa do św. Agrypina z Neapolu
Boże, nasz Ojcze, spraw, abyśmy czcząc pamięć św. Agrypina, biskupa i opiekuna Neapolu, dzielili z nim radość życia wiecznego. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.