biskup, doktor Kościoła
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
28 sierpnia
Życiorys św. Augustyna z Hippony
Święty Augustyn urodził się 13 listopada 354 roku w Tagaście, ówczesnej rzymskiej prowincji zwanej Numidią w Afryce Północnej (obecnie Algieria) jako syn skromnego Patrycjusza, katechumena oraz gorliwej chrześcijanki św. Moniki. Ojciec nie ograniczał mu swobody młodzieńczej, nie miał też wpływu na jego poglądy. Jako młodzieniec prowadził bardzo rozwiązłe życie.
W 371 roku związał się na 15 lat z kobietą, której imienia nie znamy i miał z nią syna. Rychło też związał się z heretycką sektą manichejczyków. Począwszy od 370 roku Augustyn studiował w Kartaginie i założył tam szkołę retoryki. Następnie wykładał w Rzymie i Mediolanie. Tutaj objawiło się działanie Bożej łaski. Modlitwy i łzy matki, która podążyła za nim do Włoch zostały wysłuchane. Rozpoczął się proces nawrócenia Augustyna do czego także przyczyniły się nauki jego świętych przyjaciół, zwłaszcza św. Ambożego biskupa Mediolanu. Augustyn przyjął zasady religii chrześcijańskiej, a w przeddzień Wielkanocy 387 roku św. Ambroży udzielił mu chrzty świętego.
Następnie powrócił do Afryki. Po drodze, w Ostii, zmarła mu matka. W roku 388 przybył do Kartaginy, a potem udał się do rodzinnej miejscowości i z kilkoma przyjaciółmi rozpoczął życie wspólnotowe. W 390 roku przyjął święcenia kapłańskie i przeniósł się do Hippony, gdzie po kilku latach został biskupem. Gorliwie nauczał wiernych ewangelicznej prawdy. Odważnie bronił wiary świętej, wykazując błędy heretykom, między innymi manichejczykom, pryscylianom, donatystom, pelagianom. Był głębokim filozofem chrześcijańskim i teologiem.
Napisał wiele dzieł teologicznych o fundamentalnym znaczeniu. Wśród nich warto wymienić traktat O państwie Bożym oraz Wyznania, które są wiarygodnym źródłem informacji o jego młodości. Wniósł także wielki wkład w teologię chrześcijańską, zwłaszcza w zakresie teologii łaski. Na krótko przed śmiercią przeżył najazd Wandalów, którzy pod wodzą Genseryka poczynili w Afryce wielkie spustoszenie.
Zmarł 28 sierpnia 430 roku. Jego ciało złożono w katedrze w Hipponie, następnie w obawie przed profanacją Wandalów przeniesiono je do Sardynii, aż wreszcie król Longobardów – Luitprand przeniósł je do Pawii, gdzie po dzień dzisiejszy opiekę nad relikwiami sprawują duchowi synowie wielkiego biskupa – augustianie.
Patronat
Święty Augustyn z Hippony jest patronem teologów i drukarzy.
Myśli św. Augustyna z Hippony
„Początkiem dobrych czynów jest wyznanie złych”.
„Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieć, co z tobą zrobić”.
„Małe rzeczy są naprawdę małe, ale być wiernym w małych rzeczach to wielka rzecz”.
„Kiedy się modlisz, ty mówisz do Boga. Kiedy czytasz Pismo święte, Bóg mówi do ciebie”.
„Kiedy mamy przyjaciela, winniśmy się modlić, by go nie utracić, gdy go nie mamy, winniśmy się modlić, by go znaleźć”.
Czego uczy nas św. Augustyn z Hippony dziś?
Przede wszystkim św. Augustyn z Hippony uczy nas prawdziwego nawrócenia, czyli zwrócenia się ku Stwórcy, bo jak mawiał: niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Bogu. Uczy nas również wytrwałości w szukaniu prawdy i męstwa w jej obronie. Nie spoczywaj więc na laurach! Nie wmawiaj sobie, że jesteś lepszym katolikiem od innych, bo chodzisz w niedzielę do kościoła, bo nikogo nie zabiłeś, nie kradniesz, nie cudzołożysz. Rozwijaj swoje życie duchowe, dąż do tego co jak pisze św. Paweł jest wysoko w górze.
Modlitwa do św. Augustyna z Hippony
Wszechmogący Boże, odnów w swoim Kościele ducha, którym obdarzyłeś świętego Augustyna, biskupa, abyśmy napełnieni tym duchem pragnęli i szukali Ciebie samego, bo Ty jesteś źródłem mądrości i dawcą miłości wiecznej. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.