biskup
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
1 stycznia

Życiorys św. Fulgencjusz z Ruspe
Święty Fulgencjusz urodził się w roku 467 w Afryce Północnej. Pochodził z podupadłej, ale wpływowej rodziny. Od dziecka wykazywał zamiłowanie do nauki i już za młodu opanował łacinę i grekę. Po śmierci ojca przez pewien czas zarządzał rodzinnym majątkiem. Jego wykształcenie umożliwiło mu karierę w lokalnej administracji, ale on czuł powołanie do życia kontemplacyjnego.
Dlatego gdy w wieku 22 lat zapukał do bram klasztoru w rodzinnym Ruspe. Biskup początkowo nie chciał zgodzić się na nowicjat Fulgencjusza, gdyż sądził, że młodzieniec nie sprosta trudom życia zakonnego. Także jego matka sprzeciwiała się tej decyzji. Jednak wytrwałość i upór przekonały biskupa i jego matkę o słuszności tej sprawy i Fulgencjusz przywdział upragnione szaty zakonne.
W tych czasach Kartagina była pod wpływem herezji ariańskiej, w związku z tym Fulgencjusz wielokrotnie musiał uciekać przed prześladowcami, zwolennikami arianizmu. Prawdopodobnie zdarzyło się nawet, że ci schwytali go i poddali torturom. Jednak hart ducha, którym się wówczas wykazał, mądrość i głębia wiary sprawiły, że chciano go uczynić biskupem Ruspe. Fulgencjusz wzbraniał się, ale w końcu jprzyjął tę godność około 580 roku.
Fulgencjusz napisał kilka religijnych traktatów, słynął też ze swych kazań – słowa jego miały podobno taką moc, ze nawet zatwardziałych grzeszników doprowadzały do łez. To dzięki niemu wielu kartagińskich arian powróciło na łono Kościoła, a słuchać go przychodził nawet król – wyznawca arianizmu, który w Kartaginie zorganizował dysputę Fulgencjusza z arianami.
Fulgencjusz zmarł w Ruspe w roku 532. Prawda i siła jego słów przyciągnęła do Kościoła tysiące ludzi. W nowym Martyrologium Romanum wspominany jest 1 stycznia.
Czego uczy nas św. Fulgencjusz dziś?
Święty Fulgencjusz mówi nam, że wykształcenie, majątek czy kariera to nie wszystko. Że czasem trzeba zostawić to, by usłyszeć subtelne pukanie Chrystusa do naszego serca i pójść za głosem powołania. A wtedy Jezus weźmie wszystkie nasze talenty i postawi nas na świeczniku, abyśmy byli światłem dla innych ludzi.
Modlitwa do św. Fulgencjusza
Wspomóż nas Panie nasz i Boże, byśmy za wstawiennictwem świętego Fulgencjusza stali się niezłomnymi głosicielami Ewangelii i nauk Twego Syna i byśmy umieli Twą łaską dzielić się z całym światem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Fulgencjusz z Ruspe jest patronem Cagliari (Sardynia).