biskup
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
8 listopada
Życiorys św. Godfryda z Amiens
Święty Godfryd urodził się około 1066 roku w Belgii w szlacheckiej rodzinie. Miał zaledwie pięć lat, gdy został oddany do klasztoru Mont St. Quentin. Gdy ukończył szkołę klasztorną wstąpił do benedyktynów. Godfryd od młodszych lat zachowywał post. Często swoje pożywienie rozdzielał pomiędzy ubogich. Dużo czasu spędzał też na modlitwie. Częste łzy, które płynęły mu z oczu podczas modlitwy, wyraźnie świadczyły o jego czułym oddaniu i żywym wzruszeniu.
Gdy miał dwadzieścia pięć lat przyjął święcenia kapłańskie i wkrótce potem został opatem klasztoru w Noyon we Francji. Podupadły klasztor odnowił wewnętrznie poprzez dyscyplinę klasztorną. Wybudował tam również przytułek do opieki nad biednymi i chorymi, w którym sam służył.
W 1104 roku został wybrany biskupem Amiens. Boso, z modlitwą i łzami, udał się do miasta, gdzie wygłosił bardzo wzruszające przemówienie do obecnych w kościele ludzi. Jego pałac był domem prawdziwego sługi Chrystusa. Codziennie mył nogi trzynastu biedakom i obsługiwał ich przy stole. Z niezłomną gorliwością zawsze przeciwstawiał się aspiracjom wielkich, którzy uparcie trzymali się swojego nieporządku. Podobnie potężną ręką zaatakował nadużycia panujące wśród jego duchowieństwa. Jego święty zapał do gruntownego doskonalenia, ogarniający wszystkie szczeble, sprowadził na niego, przy całej jego dobroci i łagodności, także wiele cierpień.
Wstawiając się za mieszczanami, którzy chcieli mieć więcej wolności, Godfryd został zmuszony do opuszczenia Amiens. Schronił się wtedy w Chartreuse – Wielkiej Kartuzji, gdzie zamierzał pozostać już do końca życia. Jednak biskupi zebrani na synodzie w Beauvais nakazało mu powrót do diecezji. W drodze powrotnej Godfryd wziął jeszcze udział w synodzie, jaki odbywał w Reims. Po powrocie na swą stolice biskupią zwołał w 115 roku synod do Chalons.
Kiedy wracał do Amiens, przez pewien czas zatrzymał się w opactwie benedyktyńskim w Soissons. Tu także, 8 listopada 1115 roku, zmarł. Zaraz po śmierci zaczęto oddawać mu kult. Benedyktyński mnich z Soissons, napisał wkrótce jego żywot. Do Martyrologium Romanum wpisał go Baroniusz. Życie i cuda św. Godfryda są często przedstawiane w sztuce religijnej, a ludzie modlą się do niego w różnych potrzebach, zwłaszcza w przypadkach chorób i trudności.
Czego uczy nas św. Godfryd z Amiens?
Święty Godfryd może nas dziś nauczyć przede wszystkim wiary i oddania Bogu. Był on człowiekiem głęboko religijnym, który poświęcił swoje życie służbie Bogu i bliźnim. Jego przykład zachęca nas do umocnienia naszej wiary i zaufania w Boże prowadzenie. Poprzez refleksję nad życiem św. Godfryda i naśladowanie jego cnót, możemy pogłębiać naszą wiarę, umacniać relacje z innymi i rozwijać naszą duchową dojrzałość.
Modlitwa do św. Godfryda z Amiens
Boże, Ty włączyłeś do grona świętych pasterzy świętego Godfryda, biskupa, odznaczającego się wiarą, która zwycięża świat, i gorącą miłością ku Tobie, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy trwając w wierze i miłości, zasłużyli na udział w jego chwale. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.