papież
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
10 grudnia
Życiorys św. Grzegorza III
Święty Grzegorz III pochodził z Syrii. Był synem Jana. W młodości przybył do Rzymu i został kapłanem. Po śmierci Grzegorza II, został jednomyślnie wybrany 11 lutego 731 roku na Stolicę Piotrową. Jego pontyfikat upłynął pod znakiem walki z imperatorem bizantyjskim oraz błędnymi poglądami popieranych przezeń ikonoklastów (uważali, ze kult świętych obrazów jest grzechem). Ikonoklaści wdzierali się do świątyń chrześcijańskich niszcząc obrazy religijne.
Papież zwołał wówczas w Rzymie synod. Wyjaśnił na nim naukę katolicką odnośnie czci relikwii i świętych wizerunków. Grzegorz III wraz z innymi biskupami Zachodu stanął w obronie sztuki religijnej, wierząc, że umacnia ona chrześcijan w wierze i zbliża do Boga. Gdy działalność ikonoklastów zaczęła się coraz bardziej szerzyć papież zaprosił do Rzymu posłusznych sobie biskupów, wspólnie z nimi potępił ikonoklastyczne edykty cesarza Leona III i obłożył ekskomuniką wszystkich, którzy niszczyli święte obrazy. Tej zniewagi cesarz nie mógł darować. Z zemsty zajął zbrojnie Sycylię i Kalabrię, uważane dotąd za ziemie papieskie. Jednocześnie pogorszyły się również stosunki z królem Longobarów, który zajął na północy Spoleto, a na południu Benewent. Longobardowie ruszyli na Rzym. W tej sytuacji papież zwrócił się o pomoc do króla Franków Karola Martela.
Grzegorz III promował Kościół w północnej Europie, wspierając misje św. Bonifacego w Niemczech i św. Willibalda w Czechach oraz wspierał monastycyzm.
Grzegorz III zmarł 27 lub 28 listopada 741 roku. Został pochowany w Bazylice Watykańskiej w wybudowanym przez siebie oratorium. Imię Grzegorza III pojawia się po raz pierwszy w Martyrologii Adonisa w IX wieku. W Martyrologium Rzymskim jego wspomnienie było wpisane na dzień 28 listopada, ale nowe Martyrologium Romanum wymienia go 10 grudnia.
Jako człowiek papież Grzegorz III był ceniony przez wszystkich za swoje cnoty i wielką wiedzę. Znał dobrze grekę i łacinę, recytował na pamięć wszystkie psalmy, mówił z wielką elokwencją połączoną ze sztuką przekonywania. Liber Pontificalis pisze, że kochał ubóstwo, wykupywał niewolników, karmił wdowy i sieroty oraz był bardzo przychylny życiu religijnemu.
Modlitwa do św. Grzegorza III
Wiekuisty Pasterzu, wejrzyj łaskawie na Swoją trzodę i otocz ją nieustanną opieką za przyczyną świętego Grzegorza, papieża, którego ustanowiłeś pasterzem całego Kościoła. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.