kapłan, założyciel
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
19 sierpnia
Życiorys św. Jana Eudesa
Święty Jan Eudes urodził się w 14 listopada 1601 roku w rodzinie wieśniaków, w Ri (Normandia, Francja). Po ukończeniu szkół podstawowych wstąpił do kolegium jezuickiego w Caen. Tutaj pogłębił w sobie życie wewnętrzne. Jako wzorowy uczeń został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej.
Mając 22 lata wstąpił do głośnego wówczas we Francji „Oratorium Jezus” (oratorianie) i 1625 roku przyjął w Paryżu święcenia kapłańskie. Od 1632 roku podjął pracę wędrownego kaznodziei w Normandii, Bretanii i Burgundii. Za podstawę obrał sobie katechizm. Systematycznie uczył prawd wiary i moralności tak dzieci, jak i dorosłych, wieśniaków, jak i mieszczan. Co roku przeprowadzał 3 do 4 misji, a każda z nich trwała od 4 do 8 tygodni. Łącznie przeprowadził tam 110 misji, powodując liczne nawrócenia. Uznano go za jednego z największych misjonarzy epoki.
W 1643 roku, za poradą spowiednika, wystąpił z oratorium i założył zgromadzenie kapłanów misyjnych Jezusa i Maryi (eudyści), które prowadziło misje ludowe oraz seminaria przygotowujące do tego rodzaju działalności duszpasterskiej. Widząc szerzącą się w miastach rozpustę dał również początek zgromadzeniu Córek Matki Bożej Miłosierdzia, które podjęło opiekę nad zaniedbanymi i upadłymi kobietami i dziewczętami.
Jan Eudes miał szczególny kult do Serca Jezusa i Matki Bożej, który gorliwie szerzył podczas swej misyjnej działalności. Jako pierwszy wystąpił publicznie z rozpowszechnianiem nabożeństwa, które było dotąd zarezerwowane tylko dla wybranych. Rozpowszechniał wśród ludu i duchowieństwa obrazy i obrazki Najświętszych Serc, modlitwy i pobożne wezwania. U biskupów poszczególnych diecezji otrzymał zezwolenie na obchodzenie święta Serca Jezusa (20 października) i Serca Maryi (8 lutego). W Coutance wystawił pierwszy kościół ku czci Serca Pana Jezusa i Matki Bożej. Właśnie ta akcja przysporzyła mu jednocześnie najwięcej cierpień. Naraził się bowiem jansenistom. Oratorianie, z których szeregów wystąpił, także nie mogli mu tego darować. Posądzono go o herezję. Doszło do tego, że król nakazał mu usunąć się z Paryża. Jednak Opatrzność Boża czuwała nad dziełem i kult Serca Jezusa i Maryi zaczął się szerzyć również w innych zakonach.
Jan Eudes zmarł 19 sierpnia 1680 roku. Beatyfikował go jako „ojca, nauczyciela i apostoła liturgicznego kultu Serca Jezusa i Maryi” Pius X w 1909 roku, a kanonizował 31 maja 1925 roku papież Pius XI. Święty Jan pozostawił po sobie wiele pism wśród których najważniejsze to: Królestwo Chrystusa, Katechizm misyjny, Kontrakt człowieka z Bogiem przez Chrzest święty, Pamiętnik życia kościelnego, czy Kaznodzieja apostolski.
Myśli św. Jana Eudesa
„Chrystus należy do ciebie, tak jak głowa należy do ciała. Cokolwiek jest Jego, jest zarazem twoim: duch, serce, ciało, dusza, wszystkie władze i umiejętności. Masz posługiwać się nimi, jak gdyby były twoje po to, abyś Panu służył, chwalił Go, miłował i wysławiał”.
„Masz być jedno z Chrystusem, podobnie jak ciało stanowi jedno z głową. Dlatego wraz z Nim powinieneś mieć jednego ducha, jedną duszę, jedno życie, jedną wolę, jedno pragnienie i jedno serce. On sam ma być twoim duchem, sercem, miłością, życiem i wszystkim twoim. Wszystkie te sprawy biorą początek w chrzcie wierzących. Pomnażają się i umacniają przez bierzmowanie i przez właściwe wykorzystanie innych łask, których Bóg udziela, pełną zaś doskonałość osiągają w Najświętszej Eucharystii.”
„Oddajcie się Jezusowi, by wejść w niezmierzone przestrzenie Jego wielkiego Serca, obejmującego Serce Jego Świętej Matki i wszystkich świętych, i by zatracić się w tej otchłani miłości, miłosierdzia, pokory, czystości, cierpliwości, poddania się i świętości”.
Czego uczy nas św. Jan Eudes dziś?
Świętość to szczere otwarcie się na miłość Boga. Wyraża się ona na wiele sposobów, ale ta różnorodność ma jedną wspólną cechę: troskę o potrzeby innych. Św. Jan Eudes realizował tę troskę w bardzo praktyczny sposób zakładając zgromadzenia zakonne, które miały otaczać duchową opieką wiernych i troszczyć się o zaniedbane moralnie dziewczęta i kobiety. Również i dziś nie brakuje osób poranionych, zaniedbanych moralnie i duchowo. Jan Eudes uczy nas, aby ich wszystkich otaczać gorliwą modlitwą i powierzać Najświętszemu Sercu Jezusa i Maryi.
Modlitwa do św. Jana Eudesa
Boże, Ty wybrałeś świętego Jana Eudesa, kapłana, do głoszenia niezgłębionych bogactw Chrystusa, spraw, abyśmy idąc za jego przykładem i naukami, coraz lepiej Ciebie poznawali i żyli w świetle Twojej Ewangelii. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.