dziewica, zakonnica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
2 lutego
W Polsce wspomnienie:
4 lutego
Życiorys św. Katarzyny del Ricci
Święta Katarzyna, w świecie Aleksandra Lukrecja (wł. Alessandra Lucrezia) Romola del Ricci urodziła się 23 kwietnia 1522 roku we Florencji (Włochy). Gdy miała 6 lat zmarła jej matka i Aleksandra została oddana pod opiekę do klasztoru benedyktynek w Monticelli. Po opuszczeniu tego klasztoru i krótkim okresie życia w świecie, w wieku 12 lat wstąpiła do dominikańskiego klasztoru św. Wincentego w Prato w Toskanii. Rok później otrzymała habit i przyjęła zakonne imię Katarzyna.
Szybko wzrastała w cnotach. W wieku 25 lat została przełożoną klasztoru. Okazała się być sprawną administratorką i organizatorką życia klasztornego. Z jej rad korzystali książęta, biskupi i kardynałowie. Korespondowała z trzema przyszłymi papieżami: Marcelim II, Klemensem VIII i Leonem XI, a także ze św. Filipem Nereuszem, św. Karolem Boromeuszem i św. Marią Magdaleną de Pazzi. Swoich rad udzielała zarówno osobiście, jak też poprzez swoje listy.
Od lutego 1542 roku przez kolejnych 12 lat Katarzyna przeżywała cotygodniowe stygmaty, trwające zazwyczaj od czwartkowego popołudnia do wczesnego ranka w piątek. W trakcie głębokiej modlitwy i kontemplacji tajemnic męki Pańskiej na jej palcu pojawiała się też często obrączka, symbolizująca zaślubiny z Chrystusem. Często przeżywała także wielogodzinne ekstazy związane z rozważaniem Drogi Krzyżowej. W tym czasie wielokrotnie odnosiła rozmaite bolesne rany. Wieść o nich ściągała do Prato tłumy pielgrzymów i dostojników.
Mistyczne przeżycia Katarzyny były źle odbierane przez współsiostry, które próbowały ją poniżać i szydzić z niej. Jednak świętość i pobożność Katarzyny ostatecznie przekonały siostry do prawdziwości jej przeżyć.
Katarzyna del Ricci zmarła 2 lutego 1590 roku. Zostawiła po sobie pisma ascetyczne, utwory poetyckie i korespondencję. Beatyfikował ją 23 listopada 1732 roku papież Klemens XII; a kanonizował 29 czerwca 1746 roku Benedykt XIV.
Jej ciało, niedotknięte rozkładem, spoczywa w bazylice w Prato i jest wystawione do adoracji pod głównym ołtarzem. W ikonografii Katarzyna del Ricci przedstawiana jest najczęściej pod krucyfiksem w trakcie pisania swych dzieł.
Patronat
Święta Katarzyna del Ricci jest patronką miasta Prato, wytwórców fajek, handlarzy wyrobów tytoniowych i osób chorych.
Myśli św. Katarzyny del Racci
„Oddaj się Jemu całkowicie a On da ci Siebie; powiedz: Uczyń ze mną cokolwiek Ci się podoba, daj mi albo chorobę, albo zdrowie, obym tylko Ci się podobał; Nie chcę niczego poza pełnieniem Twojej świętej woli”.
Modlitwa do św. Katarzyny del Ricci
Boże, pozwól byśmy przez pamięć o Twojej umiłowanej słudze świętej Katarzynie del Ricci, umieli łączyć się z bliźnimi w łasce Twego miłosierdzia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.