dziewica, zakonnica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
6 marca

Życiorys św. Kolety Boylet
Święta Koleta Boylet była długo wyczekiwanym i jedynym dzieckiem Roberta i Małgorzaty Boylet. Szczęśliwi rodzice – przypisując narodziny córki wstawiennictwu św. Mikołaja – nadali jej imię owego orędownika. Przyszła na świat 13 stycznia 1381 roku we francuskiej Pikardii.
Była już pełnoletnia, kiedy po śmierci obojga rodziców, znalazła się pod opieką Raoula de Roye, opata benedyktynów w Corbie, gdzie za życia jej ojciec był cieślą. Odrzuciła kilka ofert matrymonialnych i wstąpiła do klasztoru beginek. Następnie przeniosła się do benedyktynek, a w końcu trafiła do klarysek. Ostatecznie zdecydowała się jednak na żywot pustelnicy i za zezwoleniem opata została zamurowana w celi jako rekluza.
Był to dla niej czas intensywnych przeżyć mistycznych. Cztery lata później, po czasowej utracie wzroku i mowy, opuściła celę i w 1406 roku została zwolniona ze ślubowanego odosobnienia. Pod wpływem wizji mistycznej przystąpiła wówczas do dzieła reformowania zakonu klarysek. Wsparcia udzielił jej specjalną bullą Benedykt XIII, a pomagali jej franciszkanie: przełożony generalny Wilhelm z Casale oraz Henryk de Baume, w którego majątku rodzinnym w Baume-de-Frontanay założyła pierwszą zreformowaną wspólnotę. Przez kolejne lata reformowała istniejące klasztory i tworzyła nowe. Dużo czasu spędzała w podróżach, pomiędzy Francją, Włochami a Niemcami, spotkając się między innymi ze św. Janem Kapistranem i św. Wincentym Ferrero. Być może w 1429 roku widziała się w Moulins także ze św. Joanną d`Arc.
Koleta Boylet zmarła 6 marca 1447 roku w belgijskiej Gandawie. Beatyfikowana 23 stycznia 1740 roku przez Klemensa XII. Kanonizowana przez papieża Piusa VII dnia 24 maja 1807 roku.
Legenda z życia św. Koltey
Według legendy, miejscowa chłopka urodziła martwe dziecko. W desperacji, z obawy o duszę dziecka, ojciec zabrał dziecko do miejscowego proboszcza aby je ochrzcić. Widząc, że dziecko było już martwe, ksiądz odmówił chrztu ciała. Kiedy mężczyzna stał się natarczywy, z frustracji, ksiądz powiedział mu, aby udał się do sióstr zakonnych. Kiedy przybył do klasztoru, Koleta została poinformowana o jego sytuacji przez furtiankę. Wtedy Koleta zdjęła zasłonę podarowaną jej przez papieża, gdy nadał jej habit drugiego zakonu i powiedział furtiance, aby ojciec zawinął w nią ciało dziecka i wrócił do kapłana. Zanim przybył do kościoła parafialnego ze swoją małym zawiniątkiem, dziecko było przytomne i płakało. Kapłan natychmiast ochrzcił dziecko.
Św. Koleta patronką rodzących kobiet
Podczas podróży do Nicei, aby spotkać się z papieżem Benedyktem, Koleta została w domu przyjaciela. Jego żona była w tym czasie w ciąży z trzecim dzieckiem i miała poważne trudności przy porodzie, które grodziły śmiercią. Koleta natychmiast poszła do lokalnego kościoła, aby się za nią pomodlić. Matka urodziła pomyślnie i przeżyła ciężką próbę. Urodzone dziecko – dziewczynka otrzymała imię Petronilla. Wstąpiła później do klasztoru założonego przez Koletę i została sekretarzem i biografem Kolety.
Modlitwa do św. Kolety
Boże, dzięki Twojej łasce święta Koleta wytrwale naśladowała Chrystusa ubogiego i pokornego, spraw za jej wstawiennictwem, abyśmy wiernie trwając w naszym powołaniu osiągnęli doskonałość, której wzór nam dałeś w swoim Synu Jezusie Chrystusie. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
Patronat
Święta Koleta Boylet jest patronką miast Corbir (Francja) i Ghent (Belgia), klarysek, rzemieślników, kobiet w ciąży i rodzących, chorych dzieci.