dziewica, męczennica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
31 maja
Życiorys św. Petroneli z Rzymu
Święta Petronela chociaż jest postacią mało znaną, to należy do najwcześniej czczonych świętych w Kościele. Jej grób odnaleziono w rzymskich katakumbach Domitylli. Według Martyrologium Romanum, Petronela miała być córką św. Piotra Apostoła. Gdy miała wyjść za mąż za Flaccusa, możnego rzymianina, poprosiła o trzydniową zwłokę, a po jej upływie przyjęła Komunię św. i zmarła, ponieważ nade wszystko pragnęła pozostać w dziewictwie. Miało to miejsce w 98 roku.
Opowieść o niej wyrosła wokół legendy, zawartej w Gesta Neri et Achilles (Passio św. Nereusza i Achillesa), męczenników, którzy spoczywali na cmentarzu Domitylli, tam gdzie pochowana była także autentyczna męczennica Petronela. Istnienie tej ostatniej potwierdza fresk z drugiej połowy IV wieku, który znajduje się w podziemnej bazylice przy Via Ardeatina. Gdy za czasów papieża św. Jana I bazylikę odrestaurowano, dedykowano ją już św. Petroneli. Papież Paweł I przeniósł w roku 757 odnalezione relikwie Świętej do Bazyliki św. Piotra, do znajdującego się tam mauzoleum. Miało to być może związek z wyborem przez króla Franków Pepina Małego św. Petroneli na osobistą patronkę. Mauzoleum z czasem przekształciło się w kaplicę królewską Franków.
W ikonografii św. Petronela przedstawiana jest zazwyczaj w postawie modlitewnej, w kornie męczenników i z gałązką palmową, czasem z delfinem, miotłą albo kluczem.
Modlitwa do św. Petroneli z Rzymu
Boży, Ty ukazujesz swoją moc w ludzkiej słabości, od Ciebie święta Petronela, dziewica otrzymała siłę do zniesienia męczeństwa, niech wszystkim, którzy się radują jej chwałą, zawsze wyprasza łaskę do przezwyciężania pokus. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święta Petronela z Rzymu jest patronką Francji, Rzymu, pielgrzymów i podróżujących, wzywana w gorączce.