męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
29 listopada
Życiorys św. Saturnina z Kartaginy
Święty Saturnin z Kartaginy jest nam znany z wielu świadectw jego męczeńskiej śmierci. Najwięcej jednak informacji czerpiemy z napisu ułożonego przez papieża Damazego I. Dowiadujemy się z niego, że Saturnin był Afrykańczykiem. Już w wieku dwudziestu lat cierpiał prześladowania za cesarza Decjusza, dając dowód niezachwianej wiary. Poddany fizycznym torturom, które znosił z chrześcijańską stanowczością, został później zesłany na wygnanie.
Następnie wylądował w Rzymie, gdzie trafił na prześladowania Dioklecjana, najbardziej brutalne ze wszystkich. Za swoją wiarę został skazany na roboty przymusowe. Jego przykład jako pogodnego i wytrwałego wyznawcy wiary, jego przekonujące i przekonujące słowo przyciągnęło do nawrócenia wielu pogan. Z tego powodu w 304 został ścięty.
Pochowano go przy via Salaria nuova. Zbudowano tam później bazylikę jemu dedykowaną, która na przestrzeni wieków była kilkakrotnie odnawiana, ale do naszych czasów się nie zachowała. Jego relikwie znajdowały się także w bazylice świętych Jana i Pawła w Rzymie, a w 1987 roku zostały przekazane do kościoła św. Satrunina męczennika w Rzymie. Żywy kiedyś kult Saturnina z Kartaginy przygasł z czasem na skutek rozwoju czci Saturnina z Tuluzy, który wspominany jest w martyrologiach tego samego dnia, to jest 29 listopada.
Modlitwa do św. Saturnina z Kartaginy
Wszechmogący, wieczny Boże, z Twoją pomocą święty Saturnin aż do śmierci walczył w obronie wiary, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy z miłości ku Tobie cierpliwie znosili wszelkie przeciwności i ze wszystkich sił dążyli do Ciebie, bo Ty jesteś prawdziwym życiem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.