kapłan i zakonnik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
18 lipca
Życiorys św. Szymona z Lipnicy
Święty Szymon urodził się około 1438-1440 roku w Lipnicy (Polska). Jego rodzice, Anna i Grzegorz, mimo iż nie byli zamożni, starali się zapewnić mu jak najlepsze wychowanie i wykształcenie. Gdy ukończył szkoły niższe, kontynuował naukę na studiach uniwersyteckich w Akademii Krakowskiej, które zakończył 1457 roku tytułem bakałarza. W tym samym roku wstąpił wraz ze swoimi kolegami akademickimi do bernardynów. Gdy odbył roczny nowicjat Szymon złożył śluby zakonne. Następnie odbywał w Krakowie studia teologiczne i po roku 1460 otrzymał święcenia kapłańskie.
Posługi w klasztorze i w zakonie
Zapewne musiał wyróżniać się cnotą, wiedzą i powagą, skoro już w roku 1465 został wybrany gwardianem konwentu w Tarnowie. Z tego powodu wziął udział w kapitule prowincji w Krakowie. W dwa lata później pełnił w Krakowie urząd kaznodziei. Urząd ten w zakonie franciszkańskim był zawsze w wysokim poważaniu. Wybierano na to stanowisko wyjątkowo zdolnych zakonników. Według relacji, jakie nam pozostawiły źródła, Szymon był nie tylko kaznodzieją z urzędu, ale przede wszystkim z powołania. Obowiązek ten miał sprawować przez kilkanaście lat, bo aż do śmierci.
Szymon był nie tylko kaznodzieją zakonnym, ale przede wszystkim katedralnym. Dotąd ten zaszczytny i odpowiedzialny urząd pełnili wyłącznie dominikanie i profesorowie teologii Akademii Krakowskiej. Szymon był pierwszym, który przełamał tę tradycję jako bernardyn. Kazania w katedrze wygłaszano do elity umysłowej Krakowa w języku łacińskim. To dowodzi, że Szymon doskonale opanował ten język.
O wielkiej powadze, jaką się cieszył Szymon wśród swoich współbraci, świadczy i to, że został wybrany wraz z kilkunastu innymi bernardynami delegatem prowincji polskiej, aby uczestniczył w uroczystościach przeniesienia relikwii założyciela zakonu, św. Bernardyna, do nowego kościoła wystawionego ku jego czci w Akwilei, gdzie do dnia dzisiejszego jest jego sanktuarium.
W roku 1474 został wybrany na kapitule prowincji dyskretem, czyli delegatem na kapitułę generalną do Pawii. Wyruszył na nią wraz z ówczesnym prowincjałem Chryzostomem z Ponieca i gwardianem z Krakowa, Marianem z Jeziorka. Przez pewien czas Szymon pełnił także funkcję komisarza prowincjała i w jego imieniu wizytował niektóre konwenty prowincji.
Poważnym wydarzeniem w jego życiu była pielgrzymka do Ziemi Świętej, którą odbył w latach 1478/1479. W zakonie odznaczał się surowością życia, nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej.
Chwalebna śmierć
Szymon umarł gdy posługiwał chorym. Miało to miejsce podczas zarazy w Krakowie 18 lipca 1482 roku. Pogrzeb odbył się w tym samym dniu w godzinach wieczornych. Ciało pochowano w kościele klasztornym pod wielkim ołtarzem, umieszczając je wraz ze szczątkami Tymoteusza i Bernardyna, zmarłych w opinii świętości.
Droga do świętości
W 1488 roku bł. Władysław z Gielniowa, sprawujący wówczas funkcję prowincjała, na podstawie specjalnego breve papieża Innocentego VIII dokonał przeniesienia relikwii Szymona do osobnej kaplicy kościoła, co było wówczas uważane za formalną beatyfikację. Odtąd bowiem można było Słudze Bożemu oddawać cześć publiczną. Grobowiec Szymona nawiedzali liczni pielgrzymi, a nagromadzone wota były dowodem jego skutecznego orędownictwa. Warto zauważyć, że zaraz po jego śmierci miało miejsce aż 377 cudownych uzdrowień i łask. Jednak zabiegi o formalną beatyfikację doszły do skutku dopiero 24 lutego 1685 roku, gdy papież Innocenty XI ogłosił dekret beatyfikacyjny.
Szymona kanonizował 3 czerwca 2007 roku papież Benedykt XVI. Podsumował on wtedy życie naszego rodaka, wskazując jednocześnie na aktualność jego świadectwa w naszych czasach: Nowy święty, Szymon z Lipnicy, wielki syn ziemi polskiej i świadek Chrystusa, o duchowości św. Franciszka z Asyżu, żył w odległych czasach, ale właśnie dziś jest dany Kościołowi jako aktualny wzór chrześcijanina, który – zainspirowany duchem Ewangelii – gotów jest oddać życie za braci. Tak też, przepełniony miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą, która i jego doprowadziła do śmierci. Dziś w sposób szczególny zawierzamy jego opiece tych, którzy cierpią z powodu ubóstwa, choroby, osamotnienia i niesprawiedliwości społecznej. Przez jego wstawiennictwo prosimy dla nas o łaskę wytrwałej, czynnej miłości do Chrystusa i do braci (Benedykt XVI, Homilia, Rzym 03.06.2007).
Patronat
Święty Szymon z Lipnicy jest patronem Krakowa, studentów i orędownikiem w czasie zarazy.
Czego uczy nas św. Szymon z Lipnicy dziś?
Święty Szymon z Lipnicy jest wzorem dla każdego z nas. Jak stwierdza o . Wiesław Murawiec, postulator procesu kanonizacyjnego z ramienia prowincji ojców bernardynów, Szymon pokazuje współczesnemu człowiekowi – żyjącemu często w zgiełku, pośpiechu i pogoni za sobą i samorealizacją – coś bardzo ważnego: że można ofiarować swoje życie. Można znaleźć radość i spokój w ciszy i modlitwie. Można poświęcić się służbie innym poprzez codzienne spełnianie swoich obowiązków, wierność swojemu powołaniu (źródło: ekai.pl).
Modlitwa I do św. Szymona z Lipnicy
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś świętemu Szymonowi łaskę głoszenia Ewangelii, spraw, abyśmy posłuszni jej nakazom pełnili Twoją wolę i doszli do ojczyzny niebieskiej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Modlitwa II do św. Szymona z Lipnicy
Wszechmogący, wieczny Boże, który wsławiłeś świętego Szymona darem wyrzeczenia i miłości, spraw łaskawie, abyśmy żywieni pokarmem jego zbawiennej nauki i budowani jego przykładem pełnili wolę Twoją i drogą Twej sprawiedliwości doszli do niebiańskiej ojczyzny. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Litania do św. Szymona z Lipnicy
Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Święta Maryjo, módl się za nami.
Święty Szymonie z Lipnicy,
Święty Szymonie, apostole Najświętszego Imienia Jezus,
Święty Szymonie, gorliwy czcicielu Maryi Panny,
Święty Szymonie, wierny uczniu świętego Franciszka,
Święty Szymonie, silnej wiary przykładzie,
Święty Szymonie, nadzieję w Bogu mający,
Święty Szymonie, żarliwy miłośniku Boga,
Święty Szymonie, aniele czystego serca,
Święty Szymonie, ubogi duchem,
Święty Szymonie, przełożonym posłuszny,
Święty Szymonie, pokorny sługo Boży,
Święty Szymonie, cierpliwy w przeciwnościach,
Święty Szymonie, natchniony głosicielu słowa Bożego,
Święty Szymonie, cudami słynący,
Święty Szymonie, wskrzesicielu umarłych,
Święty Szymonie, szczególny opiekunie matek rodzących,
Święty Szymonie, patronie w czasie zarazy,
Święty Szymonie, uśmierzający bóle głowy,
Święty Szymonie, wzrok i mowę przywracający,
Święty Szymonie, cudowny lekarzu chorych,
Święty Szymonie, patronie młodzieży akademickiej,
Święty Szymonie, patronie Krakowa,
Święty Szymonie, opiekunie nieszczęśliwych,
Święty Szymonie, szczególny opiekunie Lipnicy.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
P: Módl się za nami święty Szymonie.
W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się
Wszechmogący, wieczny Boże, któryś świętego Szymona, wyznawcę Twego, łaską nauczania wywyższył, spraw to w swej łaskawości, abyśmy jego nauką oświeceni to, co się Tobie podoba wykonywali i po ścieżkach sprawiedliwości do niebieskiej ojczyzny szczęśliwie dostać się mogli. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.