postać biblijna
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
13 lipca
Życiorys św. Sylasa
Święty Sylas w Piśmie Świętym występuje zarówno pod imieniem Sylas jak i Sylwan, ale dziś niemal powszechnie przyjmuje się identyczność tych postaci. Był on Żydem z Jerozolimy, jednym z pierwszych chrześcijan, i w tamtejszym Kościele cieszył się wielkim poważaniem (por. Dz 15, 22), uważano go bowiem za proroka (por. Dz 15, 32). Otrzymał zadanie przekazania i wyjaśnienia braciom w Antiochii, w Syrii i w Cylicji (por. Dz 15, 23) decyzji podjętych podczas Soboru Jerozolimskiego. Z pewnością uważano, że potrafi poprowadzić swoistą mediację między Jerozolimą i Antiochią, między chrześcijanami pochodzenia żydowskiego i chrześcijanami wywodzącymi się z pogan, służąc w ten sposób jedności Kościoła w różnorodności obrządków i pochodzenia.
Kiedy Paweł Apostoł odłączył się od Barnaby, właśnie Sylas był jego towarzyszem podróży (por. Dz 15, 40). Wraz z Pawłem dotarł do Macedonii (i do jej miast – Filippi, Tesaloniki i Berei) i tam się zatrzymał, natomiast Paweł pojechał dalej do Aten, a następnie do Koryntu. Sylas dołączył do niego w Koryncie, gdzie współpracował z nim w głoszeniu Ewangelii. Istotnie, w 2 Liście do Koryntian, Paweł mówi o Chrystusie Jezusie, Tym, którego głosiłem wam ja i Sylwan, i Tymoteusz (por. 2 Kor 1, 19).
Sylas towarzyszył także Pawłowi gdy ten pisał listy do Tesaloniczan. Sylwan jest wymieniony także w 1 Liście św. Piotra, w którym czytamy: napisałem wam przy pomocy Sylwana, wiernego brata (1 P 5, 12). Tak więc widzimy, że Sylas służył Pawłowi i służył św. Piotrowi Apostołowi, chociaż nie wiemy kiedy przyłączył się do tego drugiego. Nie wiemy też co działo się z nim później.
Synaksaria bizantyńskie wspominały go 26 i 29 listopada jako biskupa Koryntu, ale odróżniając Sylasa od Sylwana (tego ostatniego uważały za biskupa Tesaloniki i wspominały 30 lipca lub 30 czerwca). Do martyrologiów łacińskich wprowadził Sylasa Florus, a jego wspomnienie wyznaczył na dzień 28 listopada. Ado, za którym poszedł Usuardus, w sposób dowolny przydzielił mu dzień wspomnienia na 13 lipca. Za dwoma ostatnimi poszedł także Baroniusz i tak wspomina go również najnowsze Martyrologium Romanum.
Modlitwa do św. Sylasa
Boże, tylko Ty jesteś święty i bez Ciebie nikt nie jest dobry, spraw za wstawiennictwem świętego Sylasa, abyśmy prowadzili życie prawdziwie chrześcijańskie i mogli oglądać Twoją chwałę w niebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.