biskup
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
1 lutego
Życiorys św. Sewera z Rawenny
Święty Sewer jest postacią mało znaną. Urodził się w Rawennie (Włochy). Uchodzi za dwunastego biskupa swego rodzinnego miasta, ongiś doniosłego ośrodka administracyjnego i politycznego. Na pewno brał udział w synodzie w Sardyce w 343 roku. Jego kult był dość żywy, zwłaszcza w Rawennie, a jego wyobrażenie oglądać można na słynnych mozaikach u św. Apolinarego. Zmarł około 348 roku.
Brak wiadomości o Świętym w rocznikach historycznych uzupełnia legenda. Opowiada ona, że Sewer był ponoć żonatym tkaczem. Miał żonę Wincencję i córkę Innocencję. Gdy w sam dzień Zesłania Ducha Świętego obierano w Rawennie biskupa, nad nim właśnie pojawił się gołąb, co uznano za nieomylny znak cudownego desygnowania go na kandydata. Rzekome relikwie małżonków i córki miał w IX wieku wykraść z Rawenny jakiś Feliks, kleryk z Galii. Tak dostały się ponoć do Moguncji i Erfurtu. Przyczyniło się to do dalszego rozwoju czci Sewera.
Modlitwa do św. Sewera
Boże, Ty włączyłeś do grona świętych pasterzy świętego Sewera, odznaczającego się wiarą, która zwycięża świat, i gorącą miłością ku Tobie, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy trwając w wierze i miłości, zasłużyli na udział w jego chwale. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Sewer z Rawenny jest patronem tkaczy, sukienników i policjantów.