biskup
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
31 października
Życiorys św. Wolfganga z Ratyzbony
Święty Wolfgang z Ratyzbony urodził się około 924 roku w Pfullingen (Niemcy). Zdobył gruntowne wykształcenie i od 956 roku sam prowadził szkołę katedralną w Trewirze i sprawował opiekę nad klerykami. Cesarz Otton I mianował go kanclerzem i protegował na biskupstwo. Wolfgang, zrażony panującym na dworze karierowiczostwem, postanowił wstąpić do klasztoru benedyktynów. Za namową swego przyjaciela, biskupa Augsburga św. Ulryka, przyjął święcenia kapłańskie i jako misjonarz udał się na Węgry.
W 973 roku został mianowany biskupem Ratyzbony. Jako pasterz diecezji odbywał częste wizytacje parafii, zachęcając kapłanów do gorliwości duszpasterskiej. Osobiście wygłosił wiele kazań, dbał, aby w każdym mieście powstała szkoła parafialna, gromadził zbiory biblioteczne. Podczas zarazy w 987 roku nakazał otworzyć wszystkie spichlerze i rozdawać biednym nagromadzone zapasy.
Wolfgang z Ratyzbony zmarł 31 października 994 roku w Pupping w Austrii podczas podróży. Został pochowany w klasztorze św. Emmerama. Jego kult został zaaprobowany przez Leona IX w 1052 roku. W ikonografii przedstawiany jest jako biskup lub benedyktyn z toporem, z pastorałem, z modelem kościoła, z siekierą, z książką, diabłem lub wilkiem.
Patronat
Święty Wolfgang z Ratyzbony jest patronem Bawarii, Ratyzbony, pasterzy, cieśli, stolarzy, żeglarzy, drwali, niewinnych więźniów, wzywany z w przypadku artretyzmu, paraliżu, chorób oczu i kończyn, krwotoków, apopleksji, zapalenia skóry, czerwonki, niepłodności; opiekun bydła, chroni przed nieszczęśliwymi porodami.
Modlitwa do św. Wolfganga z Ratyzbony
Boże, Ty włączyłeś do grona świętych pasterzy świętego Wolfganga, odznaczającego się wiarą, która zwycięża świat, i gorącą miłością ku Tobie, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy trwając w wierze i miłości, zasłużyli na udział w jego chwale. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.