kapłan, założyciel
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
16 lutego
Życiorys bł. Józefa Allamano
Błogosławiony Józef Allamano urodził się 21 stycznia 1851 roku w małej wiosce Castelnovo de Asti, w pobliżu Turyny (Włochy). Naukę pobierał u salezjanów w Valdocco, a następnie w seminarium duchownym w Turynie. W roku 1873 przyjął święcenia kapłańskie. Zaraz też został ojcem duchownym w seminarium. W 1880 roku został mianowany kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Turynie.
Józef już od dzieciństwa marzył o wyjeździe na misje, jednak słabe zdrowie mu na to nie pozwalało. W styczniu 1900 roku ciężko zachorował na zapalenie płuc. Lekarze nie dawali mu żadnych szans przeżycia. Wierni z Turynu i całej diecezji rozpoczęli więc uroczystą Nowennę do Najświętszej Maryi Panny Pocieszycielki o uzdrowienie ukochanego księdza Rektora.
29 stycznia stan jego zdrowia niespodziewanie się polepszył. W tych krytycznych momentach ks. Józef złożył przyrzeczenie: jeśli wyzdrowieję, założę Instytut Misyjny. Projekt ten już od dawna nosił w sercu, ale nie miał odwagi by go zrealizować. Jak sam wyznał: Nie mogąc sam zostać misjonarzem, postanowiłem pomóc tym wszystkim, którzy mają to powołanie.
W rok po cudownym uzdrowieniu, 29 stycznia 1901 roku, założył Instytut Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia (Missionari della Consolata). Pierwsza grupa misjonarzy wyruszyła do Kenii w 1903 roku. Ks. Józef pozostał przy swoim Sanktuarium, jako kapłan diecezjalny. Jako Założyciel czuwał nad formacją zakonną i misyjną swoich synów duchowych i nad rozwijającymi się misjami w Afryce. Wzrastająca liczba misjonarzy oraz nieustannie zwiększająca się ilość placówek misyjnych, postawiły ks. Józefa przed trudnym problemem. Okazało się bowiem, że w wielkim dziele ewangelizacji potrzebne są kobiece ręce.
Ks. Józef szukał ich początkowo wśród istniejących zgromadzeń zakonnych. W końcu w 1909 roku udał się do Papieża Piusa X. Podczas prywatnej audiencji ks. Józef przedstawił swoją prośbę o przydzielenie jakiś sióstr na misje w Kenii i otrzymał następującą odpowiedź: Potrzeba, abyś ty założył nowe Zgromadzenie sióstr. Ale ja nie mam powołania do takiego zadania – tłumaczył się skromnie ks. Józef. Jeśli go nie masz, ja ci je daje! Po otrzymaniu takiej odpowiedzi, ks. Józef nie miał już żadnej wątpliwości.
29 stycznia 1910 roku, w dziesiątą rocznicę cudownego uzdrowienia założył Instytut Sióstr Misjonarek Consolaty Najświętszej Maryi Panny Pocieszycielki. Siostry wyruszyły śladem misjonarzy do Afryki i Ameryki Łacińskiej, gdzie po dzień dzisiejszy owocnie pracują u boku misjonarzy.
Ks. Józef Allamano został kanonikiem kapituły przy katedrze w Turynie i stał się doradca biskupów, kapłanów, zakonników i ludzi rozmaitego pokroju. Ksiądz Allamano zmarł w opinii świętości 16 lutego 1926 roku. Beatyfikował go 7 października 1990 roku Ojciec Święty Jan Paweł II. Podczas homilii papież powiedział między innymi takie słowa pod adresem nowego błogosławionego:
Błogosławiony Giuseppe Allamano był po swoim wujku Giuseppe Cafasso kierownikiem kościelnego konwentu zwanego Consolata; naśladował gorliwie jego miłość do kapłanów, troszczył się o ich duchowy, intelektualny i duszpasterski rozwój oraz dokształcał ich ciągle według wymogów czasu. Nie zaniedbywał niczego, żeby niezliczone gromady kapłanów, porwane przez łaskę powołania, dorosły do swoich zadań. On sam dawał przykład i związał swoją gorliwość w dążeniu do świętości z zaangażowaniem dla duchowych i socjalnych potrzeb swoich czasów. Miał głęboko zakorzenione przekonanie, że „kapłan jest przede wszystkim mężem miłości, przeznaczonym do tego, żeby czynić tyle dobra, ile to tylko możliwe, innych uświęcać przy pomocy przykładu i słowa, świętością i wiedzą. Miłość duszpasterska – tam mawiał – żąda, żeby kapłan oznaczał się żarliwą gorliwością w zbawieniu braci, bez granic i wahań w swoim oddaniu”.
Myśli bł. Józefa Allamano
„Najświętsza Maryja to nasza najczulsza Matka, która kocha nas jak źrenice swoich oczu”.
„Pan nie prosi o nic więcej, jak tylko o miłość, nie może Go pragnąć ten, kto nie kocha”.
„Wszystko polega na tym, by umieć żyć wiarą praktycznie!”.
„Nie ten, kto dobrze zaczął, będzie nagrodzony, ale ten, kto wytrwa do końca”.
„Stałość jest absolutnie konieczna, aby dobrze odpowiedzieć na powołanie, bo próby są i będą”.
„Wystarczy zwrócić ku Niemu nasze czynności i wtedy wszystko stanie się modlitwą”.
„Jeśli nie wyrobimy w sobie nawyku czynienia dobrze małych rzeczy, nie uczynimy dobrze i tych wielkich”.
Modlitwa o otrzymanie łask za przyczyną bł. Józefa Allamano
Boże Ojcze źródło wszelkiego dobra, do Ciebie wznosi się nasz hymn chwały za dary, które udzieliłeś błogosławionemu ks. Józefowi Allamano. W Kościele był on Ministrem Matki Bożej Pocieszenia, mądrym i roztropnym ojcem duchownym, założycielem dwóch rodzin zakonnych poświęconych Misjom. Przychyl się łaskawie jeśli jest to dla twojej chwały i ku pożytkowi dusz, aby był on ogłoszony świętym w Kościele udzielając nam łask … (wymienić swoją prośbę). O to Cię Ojcze Wszechmogący, z ufnością prosimy za wstawiennictwem twojego wiernego sługi. Amen.