postać biblijna
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
31 sierpnia
Życiorys św. Józefa z Arymatei
Święty Józef z Arymatei jest wspominany przez wszystkie cztery Ewangelie. Józef, człowiek dobry i sprawiedliwy (Łk 23,50), był członkiem Sanhedrynu, Żydowskiej Wysokiej Rady. W skrytości był jednak uczniem Jezusa. Gdy Sanhedryn chciał skazać Jezusa na śmierć, jedynie Józef próbował bronić Jezusa domagając się przesłuchania.
Równie wielką odwagą wykazał się w dzień Ukrzyżowania. Choć na ulicach Jerozolimy szalał tłum, który żądał śmierci Chrystusa, a nawet niektórzy apostołowie ukryli się obawiając o własne życie, Józef podążył na Golgotę i był świadkiem Męki Pańskiej. Nie obawiał się też zwrócić później z prośbą do samego Poncjusza Piłata, aby wolno mu było zabrać i pogrzebać ciało umęczonego Chrystusa. Prokurator Judei wyraził zgodę. Józef udał się na Kalwarię i zdjął ciało Jezusa z krzyża. Wraz ze św. Nikodemem złożył ciało Chrystusa w grobowcu, położonym, jak głosi tradycja, na ziemi należącej do Józefa. To on sam zasłonił kamieniem wejście do Grobu Pańskiego.
Pismo Święte nie mówi, co później działo się z Józefem. Niektórzy twierdzą, że żydowska starszyzna kazała go uwięzić, lecz Jezus cudownie go ocalił. Inni twierdzą, że po latach był świadkiem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Najpiękniejsza z legend opowiada, że Apostoł Filip wysłał go wraz z dwunastoma innymi uczniami do Brytanii, dokąd Józef zawiózł ze sobą Świętego Graala – klielich z Ostatniej Wieczerzy. Zgodnie z tą opowieścią, to również Józef z Arymatei postawił pierwszy chrześcijański kościół na Wyspach Brytyjskich. Najnowsze Martyrologium Romanum wspomina go razem ze św. Nikodemem w dniu 31 sierpnia.
Patronat
Święty Józef z Arymatei jest patronem grabarzy.
Modlitwa do św. Józefa z Arymatei
Boże, Ciebie prosimy, spraw abyśmy potrafili ofiarnie stawać w obronie naszych przyjaciół, tak jak czynił to Józef z Arymatei. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.