kapłana
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
23 grudnia
Wspomnienie w Polsce:
20 października
Życiorys św. Jana Kantego
Święty Jan Kanty (Jan Wacięga lub Jan z Kęt) urodził się w Kętach w 1390 roku. Po ukończeniu szkół miejscowych zapisał się na studia akademickie w Krakowie. Najpierw studiował filozofię i w 1418 roku zdobył tytuł magistra sztuk wyzwolonych. W roku 1421 przyjął zaproszenie do Miechowa, gdzie u bożogrobców przez osiem lat prowadził szkołę klasztorną.
W 1429 roku objął na Akademii w Krakowie wykłady na wydziale filozoficznym. Jednocześnie sam studiował teologię i w 1443 roku zdobył magisterium z teologii. Został kanonikiem i kustoszem kolegiaty św. Floriana, a także proboszczem w Olkuszu. Z Olkusza po kilku miesiącach zrezygnował, gdyż uważał, że nie może pobierać zapłaty za pracę, której nie wykonuje.
Poza obowiązkami na Akademii Krakowskiej, związanymi z jego profesurą, innych urzędów nie piastował. Był po prostu profesorem. Głęboką wiedzę łączył z niezwykłą świętością życia. Był mężem modlitwy i umartwienia. Odbył pieszo drogę do Rzymu by oddać cześć Namiestnikowi Chrystusowemu. Ponad wszystkimi cnotami, jakie posiadał, górowała u niego miłość bliźniego i litość dla cierpiących. Biednym wszystko oddawał, nieraz wracał z miasta bez butów. Godną podziwu była jego pracowitość. Przez całe życie każdy wolny czas poświęcał na przepisywanie rękopisów cennych dzieł.
Zmarł 24 grudnia 1473 roku. Pięćdziesiąt lat profesury dało mu tytuł patrona profesorów. Beatyfikowany został dopiero 27 września 1680 roku, a kanonizowany 16 lipca 1767 przez papieża Klemensa XIII. Początkowo jego wspomnienie wyznaczono na 20 października. Po reformie kalendarza w 1969 roku przesunięto jej na 23 grudnia. W Polsce jednak zachował się termin tradycyjny – 20 października. Relikwie Jana Kantego spoczywają w barokowym grobowcu – konfesji w kościele św. Anny w Krakowie.
W ikonografii św. Jan Kanty przedstawiany jest w todze profesorskiej. Często w ręku ma krzyż. Bywa ukazywany również w otoczeniu studentów lub ubogich. Jego atrybutami są: scalony dzbanek, obuwie, które daje ubogiemu, pieniądze wręczane zbójcom, różaniec.
Modlitwa do św. Jana Kantego
Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy za przykładem świętego Jana Kantego, kapłana, doskonalili się w umiejętności świętych i okazując miłosierdzie wszystkim ludziom, otrzymali od Ciebie przebaczenie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Myśli św. Jana Kantego
„Strzeż się w kłótnie zachodzić, bo niemiło się godzić”.
Patronat
Święty Jan Kanty jest patronem Kęt, Polski, Litwy, Krakowa, Akademii Krakowskiej, archidiecezji krakowskiej, diecezji bielsko-żywieckiej, profesorów, studentów, nauczycieli akademickich, szkół katolickich, Caritasu, Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, zgromadzenia Kanoników Regularnych św. Jana Kantego.