męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
1 czerwca
Życiorys św. Justyna
Święty Justyn urodził się we Flavia Neapolis (dzisiejszy Nablus w Samarii). Pochodził najprawdopodobniej z zamożnej pogańskiej rodziny rzymskiej. Wiedziony pragnieniem znalezienia prawdy uczęszczał do różnych szkół filozoficznych, gdzie zdobył wszechstronną wiedzę. Wreszcie pewien starzec zapoznał go z chrześcijaństwem i wskazał Biblię jako źródło prawdy.
W wieku 33 lat przyjął chrzest i stał się gorliwym wyznawcą Chrystusa. Pragnąc wyjaśniać i bronić wiary udał się do Rzymu gdzie założył własną szkołę. W tym czasie wydał też dwie apologie – do cesarza i senatu rzymskiego oraz Dialog z Żydem Tryfonem.
Podczas prześladowań za czasów Marka Aureliusza został aresztowany wraz z licznymi uczniami i skazany na ścięcie. Stało się to około roku 165. Zachował się autentyczny opis jego męczeństwa. W Martyrologium Romanum wspominano go 14 kwietnia, ale w nowy kalendarz rzymski, dostosowując się do starego zwyczaju chrześcijan Wschodu, przeniósł termin wspomnienia na 1 czerwca.
Święty Justyn pozostawił po sobie wiele pism, między innymi pierwszy opis liturgii rzymskiej. W ikonografii przedstawiany jest w płaszczu uczonego, najczęściej z księga w ręku.
Myśli św. Justyna
„Tylko nieprawy porzuca prawdę dla fałszu”.
„Mamy Bogu dzięki składać za to, że dla człowieka stworzył świat ze wszystkim, co na nim się znajduje”.
„Nie zdarzyło się, by ktoś tak wierzył Sokratesowi, by oddał życie za jego naukę. Dla Chrystusa jednak i wykształceni, i prości ludzie gardzili cierpieniem i śmiercią”.
Modlitwa do św. Justyna
Boże, Ty przez szaleństwo krzyża dałeś świętemu Justynowi, męczennikowi, głębokie poznanie Jezusa Chrystusa, spraw, za jego wstawiennictwem, abyśmy odrzucili otaczające nas błędy i utwierdzili się w wierze. Amen.
Patronat
Święty Justyn jest patronem filozofów.