męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
25 marca
Życiorys św. Kwiryna Rzymskiego
Święty Kwiryn był trybunem. Za czasów Hadriana miał obowiązek pilnowania biskupa Aleksandra. Chciał go odwieść od wiary, ale stało się coś zupełnie przeciwnego. Biskup doprowadził do wiary Kwiryna, ten zaś skłonił do niej najpierw swoja córkę Balbinę, a potem całą rodzinę. Razem z córką, po torturach, został skazany na śmierć. Tak opowiada o tych wydarzeniach legendarne opowiadanie i apokryficzna Passio Alexandri, Eventii et Theoduli.
Istniały wczesne oznaki kultu, wobec czego uznano, że Kwiryn był autentycznym rzymskim męczennikiem, bliżej nie znanym, a pochowanym na cmentarzu Pretekstata. W 1050 roku papież Leon IX podarował relikwie Kwiryna swojej siostrze Gepie, która była ksienią klasztoru w Neuss pod Kolonią. Stąd właśnie rozpowszechnił się kult na kraje niemieckie i sąsiednie. Męczennika wzywano przeciw paraliżowi, chorobom nóg i uszu. Najnowsze Martyrologium Romanum wspomina go w dniu 25 marca.
Modlitwa do św. Kwiryna Rzymskiego
Wszechmogący i miłosierny Boże obchodzimy dzień zwycięstwa Twojego męczennika Kwiryna, któremu dałeś nieugiętą stałość w cierpieniach, otocz nas swoją opieką i wybaw od zasadzek nieprzyjaciół. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.