papież
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
14 października
[ez-toc]
Życiorys św. Kaliksta I
Święty Kalikst I urodził się w Rzymie. Tak jak jego ojciec był niewolnikiem u chrześcijanina, Karpofora, który był wysokim urzędnikiem na dworze cesarza Kommodusa. Kalikst był administratorem majątku swego pana. Z niewiadomych bliżej przyczyn pewnego dnia uciekł, kiedy go schwytano, jego pan skazał go na ciężką pracę.
Jednak po pewny czasie Karpofor obdarzył Kaliksta wolnością. Kiedy ten odchodził od swego pana, oskarżono go, że jest chrześcijaninem. Został skazany na ciężką pracę w kopalni na Sardynii. Dzięki interwencji Karpofora i za wstawiennictwem konkubiny cesarza – Marcji, został uwolniony. Wtedy do Rzymu wezwał go papież św. Zefiryn i włączył go do swojego kleru. Będąc diakonem zarządzał jednym z największych chrześcijańskich cmentarzy (dziś znanego pod nazwą Katakumby św. Kaliksta).
W ciągu następnych lat Kalikst jeszcze bardziej związał się z papieżem, został jego najbliższym współpracownikiem i doradcą, a po śmierci Zefiryna w roku 217 właśnie on został obrany na jego następcę na tronie Piotrowym. Kalikst I, wiedząc czym jest nędza i upokorzenie, szczególną troską obdarzał niewolników i biedaków. Z wyrozumiałością odnosił się także do ich słabostek, a jego obyczaj odpuszczania grzechów wszystkim, którzy publicznie przyznali się do ich popełnienia i okazali szczery żal, budził oburzenie innych hierarchów tamtej epoki.
Kalikst I wprowadził też inne reformy – np. zgadzał się na małżeństwa między wolnymi i niewolnikami. W ten sposób chciał zapewne poprawić dolę niewolników, wśród których było wielu chrześcijan. Sądzono, ze Kalikst zginął śmiercią męczeńską. Prawdopodobnie jednak zginął w czasie zamieszek w 222 lub 223 roku. Jego pontyfikat – choć zaledwie pięcioletni – przeszedł do historii Kościoła także ze względu na walkę, jaką Kalikst toczył z błędami doktrynalnymi dotyczącymi Trójcy Świętej. W ikonografii przedstawiany jako papież, z palmą, kamieniem młyńskim, studnią.
Modlitwa do św. Kaliksta I
Boże, niech przez wstawiennictwo i modlitwy świętego Kaliksta, papieża, który był tak miłosierny dla grzeszników, niech nasze grzechy zostaną odpuszczone, a jego dobroć niech wybłaga nam Twoje błogosławieństwo. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.