biskup i męczennik, wspomożyciel
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
3 lutego
Życiorys św. Błażeja
Święty Błażej żył na przełomie III/IV wieku. Pochodził z Cezarei Kapadockiej (Turcja). Był zacnym, bogatym i cenionym lekarzem. Często spotykał się z ludźmi biednymi i chorymi, jednych wspomagał, drugich leczył. Gdy zmarł biskup Sebaste, oczy chrześcijan skierowały się na Błażeja i wybrali go na swojego biskupa. Troszczył się o pogłębienie i umocnienie wiary wśród wiernych. Gdy Licyniusz rozpętał prześladowanie chrześcijan, wówczas wierni prosili biskupa, by się ukrył. Schował się w jaskini skalnej, skąd kierował Kościołem i słał wiernym słowa pociechy. Wytropiono go i po torturach, ścięto mieczem w 316 roku.
Św. Błażej słynął z leczenia chorób, zwłaszcza gardła. Przytacza się opowieść o uzdrowionym chłopcu, który dusił się wskutek połknięcia ości rybiej. Te i wiele innych zdarzeń, przypisywanych Błażejowi, sprawiły, że stał się on jednym z najpopularniejszych świętych w średniowieczu oraz orędownikiem w chorobach gardła i krwotokach, stróżem zwierząt, zwłaszcza domowych.
Znane jest błogosławieństwo św. Błażeja udzielane w dniu 3 lutego, mające chronić przed chorobami gardła. W dniu tym poświęcano także chleb, wino, wodę, owoce, które potem podawano chorym na gardło. Błażej zaliczany jest do grupy wspomożycieli, którzy pomagają nam we wszystkich potrzebach duszy i ciała.
Ikonografia przedstawia go najczęściej w stroju biskupa, uzdrawiającego chłopca, a także z ptakami przynoszącymi mu jedzenie w dziobach, z wilkiem i głową świni, ze świecami skrzyżowanymi w rękach oraz ze zgrzebłem, którym zdzierano mu skórę w czasie tortur.
Modlitwa do św. Błażeja
Wszechmogący Boże, za wstawiennictwem świętego Błażeja, męczennika, wysłuchaj prośby Twojego ludu i spraw, abyśmy się cieszyli pokojem w życiu doczesnym i otrzymali pomoc do osiągnięcia życia wiecznego. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Błażej jest patronem Dubrownika, Neapolu i Brunszwiku, lekarzy, handlarzy wełną, szewców, krawców, kamieniarzy, rzeźbiarzy (zwłaszcza rzeźbiących w gipsie).