męczennik, wspomożyciel
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
20 września
Życiorys św. Eustachego Rzymskiego
Święty Eustachy (Eustachiusz) urodził się w Rzymie (Włochy) w I wieku, w rodzinie pogańskiej. Początkowo nosił imię Placyd. Jako żołnierz rzymski odznaczał się walecznością i odwagą. Cesarz Trajan zwrócił na niego uwagę i mianował go dowódcą legionu rzymskiego w Azji Mniejszej. Placyd był żonaty i miał dwóch synów.
Kiedyś podczas polowania zobaczył dużego jelenia z okazałym porożem. Jako namiętny myśliwy popędził za nim. Gdy jeleń się odwrócił, między jego rogami zobaczył jasny krzyż. Pod wpływem tego zjawiska zaczął się interesować Ukrzyżowanym Zbawicielem i w końcu przyjął chrzest wraz z żoną i synami. Na chrzcie świętym przybrał imię na Eustachy.
Od czasu przyjęcia wiary chrześcijańskiej zaczęła się dla niego droga krzyża. Pozbawiono go wysokich funkcji i majątku. Zmuszony był nawet opuścić kraj. Udał się wtedy do Egiptu. Jednak gdy cesarz nie mógł poradzić sobie z najazdem wroga, kazał odszukać Eustachego. Żołnierze znaleźli go jako parobka pracującego w polu.
Eustachy znów stanął na czele legionów i odniósł wiele wspaniałych zwycięstw. Wtedy żeby odzyskać wysokie urzędy kazano mu złożyć ofiarę bożkom i oddać hołd cesarzowi. Eustachy odmówił i z rozkazu Hadriana poniósł śmierć męczeńską w 118 roku.
W ikonografii przedstawiany jest jako mężczyzna w średnim wieku, z brodą lub bez niej, w stroju rycerskim, niekiedy z chorągwią wojskową, z głową jelenia z krzyżem między rogami, koniem i psem myśliwskim. Wzywany jest w razie nieszczęść domowych, przeciw insektom i w biedzie. Święty Eustachy należy do grupy 14 Wspomożycieli, którzy pomagają nam w różnych potrzebach.
Patronat
Święty Eustachy Rzymski jest patronem Paryża i Madrytu, myśliwych i służby leśnej, blacharzy i sukienników.
Modlitwa do św. Eustachego Rzymskiego
Wszechmogący wieczny Boże, pomnóż w nas wiarę, za którą oddał życie święty męczennik Eustachy, daj nam za jego wstawiennictwem żyć w tej wierze i otrzymać Twoje przebaczenie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.