założyciel
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
25 sierpnia
Życiorys św. Józefa Kalasancjusza
Święty Józef Kalasancjusz (Kalasanty), najmłodszy syn namiestnika Peralty, urodził się na zamku Calasanza (Aragonia w Hiszpanii) w 1556 lub 1557 roku. Studiował na kilku uniwersytetach (w Leridzie, Walencji i Alkali) prawo kanoniczne, teologie i filozofię. Ojciec pragnął, by syn ożenił się, ale Józef wybrał szatę duchowną i w 1583 roku został kapłanem.
Pierwsze lata kapłaństwa to gorliwa posługa duszpasterska oraz stanowiska w administracji kościelnej. Józefa pociągał Rzym. Korzystając z tego, że kardynał Colonny wyjeżdżał do Rzymu, Józef dołączył się do jego świty. Nigdy już nie powrócił do rodzinnej Hiszpanii. W Wiecznym Mieście Józefa przeraziła nędza biedoty miejskiej, a zwłaszcza osieroconych i bezdomnych dzieci. Wierzył, że gdyby ludzie ci otrzymali wykształcenie zmieniłoby to ich życie.
Związał się więc z bractwem młodych kapłanów, których celem pracy apostolskiej było nauczanie religii wśród ludu i dzieci. Zdobywając nowych współpracowników, założył zgromadzenie kleryków regularnych dla szkół pobożnych. W 1617 roku uzyskało ono aprobatę papieża Pawła V.
Urban VIII mianował Józefa dożywotnim przełożonym zgromadzenia zwanego potocznie pijarami. Poza ślubami ubóstwa, czystości i posłuszeństwa pijarzy (potoczna nazwa zakonu) ślubują także nauczać dzieci. Jako przełożony zakonu Józef napotykał wiele przeszkód. Na skutek pomówień i krytyki 3 lata później został przez papieża odwołany z urzędu. Oskarżony przed inkwizycją przez krótki czas przebywał w więzieniu.
W 1646 roku zniesiono zgromadzenie jako zakon o ślubach wieczystych. Święty Józef z wielką cierpliwością znosił te ciężkie doświadczenia. Pod koniec życia przywrócono go na stanowisko. Przepowiedział pełne odnowienie zakonu. Zmarł 25 sierpnia 1648 roku. Beatyfikował go w 1748 roku, kilkanaście lat później, w roku 1767, kanonizowany. W ikonografii przedstawiany jest w habicie pijarów, w otoczeniu dzieci, jak klęczy przed ołtarzem Matki Bożej.
Biografowie Józefa Kalasancjusza przytaczają opisy cudownych wydarzeń związanych z jego osobą. Pewnego dnia św. Józef zobaczył grupę ludzi usiłujących wprowadzić do kościoła opętanego człowieka. Choć było ich wielu, nie mogli tego dokonać. Opętany wyrywał się i zachowywał agresywnie. Gdy Święty zbliżył się do niego i ujął go za rękę, bez protestów wszedł on do świątyni. Innym razem dwaj chłopcy bawili się kijami w pojedynek. W trakcie zabawy jeden z nich wybił swojemu koledze oko. Święty uzdrowił rannego. Nie ukarał też nikogo. Idź pomódl się do Matki Bożej – rzekł do winowajcy.
Patronat
Święty Józef Kalasancjusz jest patronem pijarów, dzieci, szkół chrześcijańskich.
Myśli św. Józefa Kalasancjusza
„Wszyscy wiedzą, jak bardzo szlachetne i bogate w zasługi jest owo święte posługiwanie, które polega na wychowywaniu dzieci, zwłaszcza biednych, aby należycie ukształtowane, mogły osiągnąć życie wieczne. Gdy bowiem ktoś troszczy się przez nauczanie, a zwłaszcza wychowanie w pobożności i nauce chrześcijańskiej, o zdrowie zarówno duszy, jak i ciała, spełnia względem dzieci niejako to samo zadanie, które właściwe jest ich aniołom stróżom”.
„Ci, którzy podejmują się nauczania jako stałego zadania, powinni odznaczać się wielką miłością, najwyższą cierpliwością, a zwłaszcza głęboką pokorą”.
„Jeśli od najmłodszych lat dzieci będą wychowywane w pobożności i nauce, niewątpliwie można będzie się spodziewać szczęśliwego biegu całego ich życia”.
Modlitwa do św. Józefa Kalasancjusza
Boże, Ty dałeś świętemu Józefowi Kalasantemu tak wielką miłość i cierpliwość, że poświęcił całe życie kształtowaniu i wychowaniu młodzieży, spraw, abyśmy w służbie prawdy naśladowali tego mistrza mądrości. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.