pustelnica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
1 kwietnia
Życiorys św. Marii Egipskiej
Święta Maria Egipska jest postacią mało znaną. W jej żywocie prawda i legenda przeplatają się ze sobą nierozłącznie. Urodziła się około 344 roku i jak głosi tradycja, pochodziła ona z Aleksandrii w Egipcie gdzie zarabiała na życie prostytucją. Pewnego dnia zaoferowała swoje usługi pielgrzymom udającym się statkiem do Ziemi Świętej. Po przybyciu do Jerozolimy ta młoda kobieta – która pochodziła z chrześcijańskiej rodziny i była ochrzczona – chciała wziąć udział w święcie Podwyższenia Krzyża w kościele Grobu Bożego. Gdy zamierzała wejść do świątyni, powstrzymała ją nagle jakaś niewidzialna siła, a jakiś wewnętrzny głos powiedział do niej: Nie jesteś godna patrzeć na krzyż Tego, który dla ciebie umarł w niewypowiedzianych boleściach.
Jak porażona piorunem, Maria upadła na ziemię i ogarnął ją wielki żal. Za trzy monety, które podarował je nieznajomy pod kościołem, kupiła trzy chleby i sama, przez Jordan, pośpieszyła na bezludną pustynię. Od tego dnia spędziła tam 47 lat, żyjąc w całkowitej samotności, a czas poświęcając jedynie na pokutę i modlitwę.
Legenda głosi, że po niemal pół wieku mnich Zozym odnalazł zaniedbaną, przykrytą jedynie włosami pustelnicę i udzielił jej Komunii świętej. Maria miała go wówczas prosić, aby wrócił do niej dokładnie za rok. Gdy Zozym spełnił jej prośbę, znalazł pokutnice leżącą martwą na ziemi. Na piasku Maria napisała swoje ostatnie życzenie – pragnęła by ją pochowano. Zozym czytał jeszcze utrwalone na piasku słowa, gdy zbliżył się lew i łapami wykopał w piasku grób.
Maria zmarła około 430 roku. Już w VI wieku jej grób był celem pielgrzymek. Wraz z uciekinierami z Palestyny na początku VII wieku kult dotarł również do Włoch. W Rzymie i Neapolu przechowuje się domniemane relikwie pokutnicy. W ikonografii Maria Egipska przedstawiana jest jako pustelnica lub pokutnica, naga lub okryta tylko swoimi długimi włosami, z lwem, z Zozymem.
Modlitwa do św. Marii Egipskiej
Ześlij nam, Boże, ducha mądrości i miłości, którym napełniłeś swoją służebnicę, świętą Marię Egipską, abyśmy wiernie Ci służąc, za jej wzorem podobali się Tobie przez wiarę i uczynki. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święta Maria Egipska jest patronką aktorów, pokutnic i żałujących grzesznic; wzywana w przypadku gorączki.