biskup
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
4 czerwca
Życiorys św. Optata z Mileve
Święty Optat urodził się najprawdopodobniej około 320 roku w samym Mileve (w Numidii, dziś Mila na północny zachód od Konstantyny, w Algierii). Mimo, że jego życie i działalność opisał w swej księdze O znakomitych mężach św. Hieronim, jest postacią mało znaną.
Wiemy, że był biskupem w swoim rodzinnym mieście. Napisał wspaniałe dzieło teologiczne Przeciw oszczerstwu ze strony donatystów (De schismate donatistarum). Jest to dzieło polemiczne, autor jednak pragnie, by bracia błądzący pojednali się z Kościołem i powrócili do jedności. Są w tym dziele wspaniałe myśli o jedności i świętości Kościoła, które później rozwinął św. Augustyn w walce z donatystami. Odnaleziono też kilka mów przypisywanych Optatowi z Mileve. Jedna z nich jest niewątpliwie jego autorstwa. Optat zmarł przed rokiem 400. Do martyrologiów wszedł za sprawą Baroniusz, który umieścił go pod dniem 4 czerwca. W tym dniu wspomina go również nowe Martyrologium Romanum słowami: W Mila w Numidii, na terenie dzisiejszej Algierii, wspomnienie św. Oktatosa, biskupa, który swoimi pismami przeciwko herezji donatystów wspierał powszechność Kościoła i głęboką potrzebę jedności chrześcijan.
Warto jeszcze zaznaczyć, że choć Optat jest mało znany w Europie, to był jednym z najwybitniejszych chrześcijańskich apologetów Kościoła Afryki Północnej w IV wieku. Św. Augustyn stawia go na równi z takimi postaciami jak św. Cyprian, św. Hilary z Poitiers czy św. Fulgencjusz z Ruspe.
Modlitwa do św. Optata z Mileve
Boże, Światło i Pasterzu wiernych, Ty postawiłeś świętego Optata, biskupa, na czele Twojego ludu, aby go karmił słowem i kształtował własnym przykładem, spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem zachowali wiarę, której nauczał, i szli drogą, którą nam wskazał. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.