opat
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
17 grudnia

Życiorys św. Sturmiego z Fuldy
Święty Sturmi z Fuldy urodził się około 715 roku w Bawarii (Niemcy). Jako małe dziecko trafił pod opiekę św. Bonifacego, jednego z apostołów ziem germańskich. Nic więc dziwnego, że mając takiego opiekuna, sam zapragnął zostać kapłanem. Zdobywając doświadczenie u benedyktynów w Fritzlar około 740 roku przyjął święcenia kapłańskie. Podjął się wtedy misji apostolskich na terenie Hesji, gdzie w 744 roku w Buchenwaldzie (późniejsza Fulda) założył klasztor.
Na życzenie św. Bonifacego Sturmi udał się w 747 roku na Monte Cassino, by zapoznać się z działalnością słynnego opactwa. Wzory te przeniósł później do Fuldy, która pod jego rządami stała się wzorowym opactwem. Po śmierci Bonifacego w 754 roku, Sturmi przeniósł jego szczątki, tak jak sobie tego życzył zmarły, do klasztoru w Fuldzie.
Prześladowany i oczerniany przez biskupa Lula z Moguncji, który chciał mieć Fuldę dla siebie, w roku 763 Sturmi został wygnany przez króla Pepina Młodszego do Jumiéges. Dopiero dwa lata później przyszła rehabilitacja i Święty mógł powrócić z wygnania. Sturmi wraz ze swymi mnichami niestrudzenie głosił wśród pogańskich Sasów słowo Boże, lecz spory między chrześcijańskimi władcami – Karolem Wielkim i Pepinem – bardzo utrudniały ich misyjną pracę. Doszło nawet do buntu Sasów, którzy wygnali Sturmiego i jego mnichów z Fuldy, a zanim Karol zdołał odzyskać miasto, Sturmi był już zbyt chory, by kontynuować swe dzieło. Uczynił jednak wystarczająco wiele, by do dziś czczono go jako apostoła Saksończyków.
Sturmi zmarł 17 grudnia 779 roku. Został pochowany w klasztorze w Fuldzie obok św. Bonifacego. Sturmiego kanonizował papież Innocenty II w roku 1139. W ikonografii przedstawiany jest jako mnich lub opat, a jego atrybutami są pastorał, księga, plany kościoła
Modlitwa do św. Sturmiego z Fuldy
Obdarz nas Boże duchem miłości, zrozumienia i pokory, którym obdarzyłeś swego sługę Sturmiego z Bawarii. Niech dane nam będzie służyć Ci całym sercem i czynić dobro i pokój wśród Twoich dzieci. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.