biskup, doktor Kościoła
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
4 kwietnia
Życiorys św. Izydora z Sewilli
Święty Izydor z Sewilli urodził się około 554 roku w Kartaginie (Hiszpania). Wychował się i kształcił u boku swego brata Leandra, który był biskupem Sewilli. Po śmierci brata w 599 roku Izydor został jego następcą. Funkcję tę pełnił 37 lat, zarządzając biskupstwem mądrze i gorliwie wypełniając swoje obowiązki.
Wyróżniał się jako dobry pasterz, administrator i ojciec dla swoich wiernych. W okresie zarządzania swoją diecezją zwołał kilka synodów, na których uchwalono prawa dotyczące karności religijnej i życia kościelnego. Na synodzie narodowym w Toledo w 633 roku ułożono symbol wiary i ujednolicono liturgię dla całej Hiszpanii.
Tak, jak piękne było życie tego męża stanu, tak nie mniej wzruszająca była jego śmierć. Izydor tuż przed śmiercią kazał zanieść się do katedry i w obecności biskupów sufraganów (pomocniczych), kapłanów i ludu zdjął biskupie szaty, a wdział pokutny wór. Głowę posypał popiołem i zalany łzami odbył spowiedź publiczną. Błagał, by mu odpuszczono jego przewiny i zaniedbania, i by się za niego modlono. Przyjął Komunię Świętą pod dwoma postaciami i pożegnał się ze wszystkimi pocałunkiem pokoju.
Cztery dni później, 4 kwietnia 636 roku, oddał ducha Bogu, w wieku 82 lat. Pozostawił po sobie trwały ślad w literaturze kościelnej. Jego uczeń i sekretarz Brulion wymienia ponad 200 pozostawionych przez niego dzieł z różnych dziedzin. Największym dziełem, jakie pozostawił jest Codex etimologiarum. Jest on próbą napisania syntezy wiedzy, jaką za jego czasów posiadano, dziełem encyklopedycznym podobnym do dzisiejszych witryn internetowych.
Myśli św. Izydora z Sewilli
„Oczyszczamy się modlitwami, dokształcamy czytaniem; jedno i drugie jest dobre, jeśli można sobie na to pozwolić równocześnie; jeżeli nie, to lepiej modlić się, niż czytać”.
„Czytanie ksiąg świętych przynosi podwójną korzyść: wyrabia zdolność umysłu pojmowania oraz odwraca człowieka od marności światowych i prowadzi do umiłowania Boga”.
„Im bardziej ktoś wnika w słowa Pisma św., tym głębsze zdobywa z nich zrozumienie, tak jak ziemia, która im lepiej jest uprawiana, tym obfitsze przynosi owoce”.
„Bez pomocy łaski, chociaż wiedza dochodzi do uszu, nigdy nie dociera do serca; wprawdzie dźwięczy na zewnątrz, ale niczego nie osiągnie wewnątrz. Słowo Boże, które dotarło do uszu, wtedy dopiero dociera do głębin serca, kiedy Boża łaska porusza wewnątrz duszę, aby je zrozumiała”.
Modlitwa do św. Izydora z Sewilli
Boże, wieczna Mądrości, Ty dałeś nam świętego Izydora jako nauczyciela wiary, wysłuchaj prośby, które zanosimy w dniu jego wspomnienia i za jego wstawiennictwem otaczaj swój Kościół opieką. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Modlitwa przed wejściem do Internetu
Wszechmogący i wieczny Boże, który stworzyłeś nas na Swój obraz i podobieństwo i nakazałeś nam szukać dobra, prawdy i piękna, zwłaszcza w boskiej Osobie Twego jednorodzonego Syna, naszego Pana, Jezusa Chrystusa Ciebie prosimy, racz sprawić za wstawiennictwem świętego Izydora, biskupa i doktora, abyśmy w naszych podróżach po internecie kierowali się tylko do stron zgodnych z Twoją wolą i traktowali wszelkie napotkane dusze, z miłosierdziem i cierpliwością. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Autor modlitwy: J.T. Zuhlsdorf
Patronat
Święty Izydor z Sewilli jest patronem Hiszpanii i internautów.