papież, męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
23 listopada
Życiorys św. Klemensa I
Święty Klemens żył w I wieku w Rzymie (Włochy). Był trzecim po św. Piotrze Apostole biskupem w Wiecznym Mieście. Przypuszcza się, że był niewolnikiem pochodzenia żydowskiego. Wyzwolić go miał patrycjusz rzymski Klemens. Przyszły papież z wdzięczności przybrał więc sobie jego imię.
Euzebiusz i św. Hieronim podają, że Klemens panował na Stolicy Piotrowej 9 lat. O jego poglądach można dowiedzieć się z Listu św. Klemensa do Koryntian, napisanego przez papieża w 96 roku. W tym czasie Kościół koryncki był podzielony. Wierni odmówili swoim pasterzom posłuszeństwa. Papież wyjaśnił w liście, jakie znaczenie ma przestrzeganie tradycji ustalonej przez Apostołów i jak postawa przywódców duchowych wpływa na funkcjonowanie całego Kościoła. Doradzał również Koryntianom, aby byli mocni w wierze i żyli ze sobą w zgodzie, ponieważ sam Jezus uczył miłości. List św. Klemensa do Koryntian był pierwszym krokiem w umacnianiu prymatu biskupa rzymskiego wśród chrześcijan na świecie.
Zgodnie z legendą, Klemens został wygnany z Rzymu pod koniec I wieku. Z postanowienia cesarza Trajana został skazany na ciężką pracę w kamieniołomach na Krymie, gdzie pracowało około 2000 chrześcijan. Klemens dodawał im otuchy, co nie spodobało się cesarzowi, który skazał go na śmierć przez utopienie. Pewnego dnia został wrzucony do Morza Czarnego z kotwicą uwiązana na szyi.
W ikonografii św. Klemens I przedstawiany jest w stroju biskupim, z tiarą, paliuszem, z barankiem, kotwicą, studnią, księgą.
Patronat
Święta Klemens I jest patronem Sewilli, Krymu, marynarzy, kamieniarzy pracujących przy obróbce marmuru, dzieci; wzywany przeciwko chorobom dziecięcym, niebezpieczeństwom spowodowanym wodą, podczas sztormu i burzy.
Modlitwa do św. Klemensa I
Boże, Ty uwolniłeś Swój Kościół od grozy bram piekielnych, zakładając go na niewzruszonej opoce apostolskiej, spraw, aby za przyczyną świętego Klemensa, Twojego męczennika i papieża trwał w Twojej prawdzie i umacniał się wśród stałego bezpieczeństwa. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.