mnich
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
8 stycznia
Życiorys św. Seweryna z Noricum
Święty Seweryn urodził się około 410 roku w Afryce Północnej w zamożnej rodzinie rzymskiej. Odkrył w sobie zamiłowanie do życia samotnego, więc wyruszył na Wschód, gdzie wiódł na pustyni żywot pokutnika. Zapoznał się w tym czasie z życiem mniszym, które później zaszczepił w Noricum (obecnie Austria), prowincji przeżywającej silny napór plemion germańskich, a zarządzanej przez ariańskich Rugiów. Przeniósł się tam w 454 roku, porzucając swoje wschodnie zacisze i podążając za aktualnymi wyzwaniami apostolskimi.
Starał się przeciwdziałać licznym aktom przemocy, niósł pociechę rodakom, organizował działalność charytatywną wśród ludności nękanej najazdami barbarzyńców i podejmował się wielu mediacji z wodzami plemion germańskich. Jego autentyczna pobożność i surowość życia budziły szacunek nawet wśród pogan.
Dzięki niemu katolików nie zmuszano już do przejścia na arianizm. Przebywał w różnych miejscach, ale najdłużej w klasztorze w Favianae (Gottweig). Według tradycji przepowiedział datę swojej śmierci. Zmarł w 482 roku śpiewając Psalm 150. W ikonografii św. Seweryn przedstawiany jest jako mnich lub pielgrzym. Jego atrybutem jest anioł i dzban na oliwę.
Wódz Germanów Odoaker zdetronizował cesarza, a insygnia władzy odesłał cesarzowi Wschodu i zarządził przesiedlenie ludności rzymskiej do Italii. Wówczas mnisi z opactwa założonego przez św. Seweryna zabrali ze sobą jego relikwie, które później spoczęły pod Neapolem.
Modlitwa do św. Seweryna
Boże, tylko Ty jesteś święty i bez Ciebie nikt nie jest dobry, spraw za wstawiennictwem świętego Seweryna, abyśmy prowadzili życie prawdziwie chrześcijańskie i mogli oglądać Twoją chwałę w niebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Seweryn z Noricum jest patronem Austrii, Bawarii i diecezji w Linz oraz właścicieli winnic.