opat
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
26 stycznia

Życiorys św. Alberyka z Citeaux
Święty Alberyk pochodził z Anglii. Był pustelnikiem żyjącym w lasach niedaleko Calon (Francja). Wraz z pięcioma innymi pustelnikami zaprosił on św. Roberta do przyłączenia się i założenia nowego klasztoru, poddanego pod regułę św. Benedykta. W Molesmes Robert był opatem, a Alberyk – przeorem. Jednakże wraz z rozwojem fundacji napływały dary i wzrastało bogactwo. Część zakonników postanowiła się zbuntować przeciwko regułom wprowadzanym przez Roberta i Alberyka. Robert dwukrotnie opuszczał opactwo, by żyć jako pustelnik; jednakże papież za każdym razem nakazywał mu powrót.
Podczas jednej z tych nieobecności zakonnicy uwięzili Alberyka, aby móc żyć według własnych zasad. W 1093 roku Robert ponownie opuścił Molesmes, teraz jednak już z Alberykiem i Stefanem Hardingiem. Kiedy w 1098 roku Robert założył nowe opactwo w Citeaux (po łacinie Cistercium), Alberyk został jego przeorem. Jednakże bracia z Molesmes wymusili na Robercie powrót do macierzystego klasztoru. Alberyk został wówczas opatem Citeaux. Alberyk uzyskał u papieża Paschalisa II zgodę na wyodrębnienie się od benedyktynów oraz na używanie nazwy cystersi. Ułożył też konstytucję wspólnoty, zwaną Carta Caritatis (Karta miłości), nadał zakonnikom białe habity z czarnymi szkaplerzami oraz wprowadził funkcję tak zwanych braci konwersów, noszących szare habity.
Papież zatwierdził też jego surową regułę Instituta monochorum Cisterciensum de Molismo venienti, która nie pozwalała cystersom na pobieranie opłat za posługi kościelne; wszystkie dobra, z których mieli korzystać, mieli zdobywać wyłącznie własną pracą. Alberyk zmarł 26 stycznia 1108 roku w Citeaux. Jego następcą został Stefan Harding.
Modlitwa do św. Alberyka
Boże, Ty nam dałeś w świętym Alberyku, opacie, wzór ewangelicznej doskonałości, spraw, abyśmy wśród zmiennych kolei życia całym sercem umiłowali sprawy niebieskie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.